Erkeklerin ömrü kısa

Erkeklerin ömrü kısa

Konya genelinde 2 milyon 128 bin 130 metrekare alanı kapsayan 110 adet mezarlığa günde ortalama 10 kişi defnediliyor. Ölenlerin oranında ise her yıl olduğu gibi erkekler ilk sırada yer alıyor

VEFAT İSTATİSTİKLERİ
Konya’da 2010 yılı içinde 3 bin 331 adet defin yapılırken, erkeklerin her yıl olduğu gibi bu yılda kadınlardan daha genç ve daha fazla hayatını kaybettiğinin ortaya çıkması erkeklerin ömürlerinin kadınlardan daha kısa olduğu gerçeğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Ortaya çıkan istatistiklerde 2010 yılı içerisinde vefat eden kadın sayısı bin 427, vefat eden erkek sayısı ise bin 907 olarak kayıtlara geçti.

23 KİMSESİZ DEFNEDİLDİ
Aynı tarihler arasında Musalla Mezarlığı içerisinde bulunan, ‘Kimsesizler Mezarlığı’na defnedilen sahipsiz cenaze sayısı ise 23 olarak belirlendi. Huzurevlerinde kalan, yakınları tarafından terk edilen ve yalnız kaldıkları evlerinde yine yalnız ölen kimsesizlerin sayısının geçen yıla oranla artması dikkat çekerken son 5 yıl içerisinde kimsesizler mezarlığına defnedilen garip sayısı 116 olarak belirlendi.
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan araştırmalarda erkeklerin her yıl olduğu gibi bu yılda kadınlardan daha genç ve daha fazla hayatını kaybettiği belirlendi.
Konya genelindeki 2 milyon 128 bin 130 metrekare alanı kapsayan 110 adet mezarlığa günde ortalama 10 kişi defnediliyor. Konya’da 2010 yılı içinde 3 bin 331 adet defin yapılırken, erkeklerin her yıl olduğu gibi bu yılda kadınlardan daha genç ve daha fazla hayatını kaybettiğinin ortaya çıkması erkeklerin ömürlerinin kadınlardan daha kısa olduğu gerçeğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Ortaya çıkan istatistiklerde 2010 yılı içerisinde vefat eden kadın sayısı bin 427, vefat eden erkek sayısı ise bin 907 olarak kayıtlara geçti.
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Konya’daki mezarlıkların kullanım ve doluluk oranları ile ilgili de bilgiler verildi. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Sorumluluk alanımızda bulunan toplam 2 milyon 128 bin 130 metrekare alanı kapsayan 110 adet mezarlıkta hizmetlerimiz devam ediyor.
Merkeze bağlı Meram İlçemizde 58, Karatay İlçemizde 29 ve Selçuklu İlçemizde 23 adet mezarlık bulunmaktadır. Bosna Hersek Mahallesinde yapımı tamamlanan 103 bin metrekare alana sahip Bosna Hersek Mezarlığı önümüzdeki günlerde hizmete girecek. Mezarlıklarımıza günlük ortalama 10 kişi defnedilirken bu hizmet karşılığında vatandaşlardan hiçbir şekilde ücret alınmıyor” denildi.
Mezarlıklar ile birlikte içerisinde bulunan türbelerin onarımları ile ilgili verilen bilgilerde ise şu görüşlere yer verildi, “Tarihi mezarlıklarımız olan Musalla, Üçler ve Hacıfettah Mezarlıklarından sonra KONMEB (Konya Mezarlık Bilgi Sistemi) sayesinde 110 mezarlıkta Mezarlık Bilgi Sistemine geçildi.  Kent Bilgi Sistemi projesi sayesinde vatandaşlar ziyaret edecekleri yakınlarına ait mezarların konumlarını bilgisayar ekranlarında görebilmekte. Hızlı bir şekilde mezarlıktaki yerlerini tespit ederek, detaylı bilgiye ulaşabilmekte kurulan sistem sayesinde mezarlıklardaki ölülerin kaydı veri tabanına girilerek, mezarlıkların konumları veri tabanı ve Kent Bilgi Sistemleri yazılımları kullanılarak sayısal ortama aktarılmakta.
Tarihi mezarlıklarımızda çevre düzenleme çalışmaları devam etmekte olup, bu kapsamda Musalla Mezarlığı’nda bulunan tarihi namazgâh ve cennet çukuru ile Şeyh Sücaeddin Türbesi, Evhaüddin Kirmani Türbesi, Şeyh Halili Maraşi Türbesi ve Gömeç Hatun Türbesi’nin yenileme çalışmaları tamamlandı.”
ALİ SAİT ÖGE MERHABA

Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.