Mustafa Bozdağ

Mustafa Bozdağ

Eskil Sanayisi Canlandırılmalı

Kalkınmada öncelikli bölge olarak Sanayi kuruluşları hep ön planda tutulur. Hatta desteklerin çoğunluğu sanayi yerleşim yeri için oldukça önemlidir. 

Eskil’de Sanayi yeni yeni canlanmaya başlayan 40 civarında iş yerinden oluşmakta, bunlardan 35’i aktif, bir kısmı ise depo olarak kullanılıyor. Ama Halen sanayide giderilmesi gereken eksiklikleri ve sorunlar var. Sanayi esnafı da gerekli ilgiyi görememekten yakınıyor.

Sanayi Esnafı ne istiyor:

Sanayi esnafı kendileri ile istişare yapılmasını, (Sanayisinin canlandırılması için başta Eskil Belediye Başkanı Sayın Niyazi Alçay ve Kaymakamımızın Eskil Sanayi Esnafı ile bir araya gelip bir istişare toplantısı yapmak istiyor).

ü  Sanayi ve esnafların sorunları belirlenmesini,

ü  Güncel teknolojiye geçişte yardım edilmesini,

ü  Devlet desteklerinden yararlandırılmasını… İstiyor.

Sanayi Esnafı çeşitli dönemlerde de basının gündemine gelen pis kokudan kurtulmak, Çarşıya gösterilen özen ve temizliğin sanayiye de göstermesini, planlı olarak itfaiyenin gelerek sulama yapmasını, Kaldırım ve bisiklet yolu yapılmasını istiyor.

İşte esnaf tarafından genel olarak dile getirilen sıkıntılar

“Bizler eski tip araçlar tamir ve bakımını yapabiliyoruz. Yeni çıkan teknolojili araçları tamir edebilmemiz için ilk olarak maddi güç ve sanayinin büyümesi gerekiyor. Örneğin Araç Muayene ayda 2 kez geliyor. Frenci ve pompacı eksik. E vatandaşın araçları vize olmadan gidiyor.  O zaman vatandaş aracını başka yere götürmek zorunda kalıyor. Bu da bizlerin işlerini etkiliyor. Bizim Son teknolojiye geçişte yardım edilmesi yol göstermelerini bekliyoruz.”

Proje yapma çağında! “Esnaf projelerden nasıl Yararlanacak” bunu bilmiyor, bu konuda çalışmalar yapılabilir. Sayın Kaymakamımız Projelere karşı ilgisi olan birisidir. Bu Konuda gerekli kolaylığı göstereceğinden şüphem yok!

Benim Bildiğim Sayın Niyazi Alçay da bu konulara duyarsız kalmayacaktır.

Son sözde sanayi esnafına; Eskil insanı için hayatı kolaylaştırdıkları bir gerçek, Eskil’in parasının Eskil’de kalmasına önemli oranda katkı sağlıyorlar, ancak onların üzerine düşen bu kolaylığı fırsat olarak bilenlere engel olmaktır, değilse bu durumda birçok hemşerimiz Aksaray ve Konya sanayilerine gitmeyi sürdürecektir.

Bu yazı toplam 1703 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum