Eskil Şehirleşiyor

Gelmediğimden bu yana epey bir gelişme olduğunu gözlemledim. Eskil’in artık şehirleşmeye başladığını söyleyebilirim.

Beni bu şekilde düşünmeye sevk eden gelişmeleri şöyle sıralayalım:

Hükümet konağı

Eskil ilçe olalı 20 yıldan fazla olmasına rağmen doğru dürüst bir hükümet konağı yoktu. Eski binayla idare ediliyordu. Yeni hükümet konağının hizmetlerin hızlı ve düzenli görülmesine olanak sağlayacak olması dışında görkemli bir görüntüsü var. Yanında bulunan park ve çay bahçesi ile bir bütünlük arz ediyor.

Yollar ve Kaldırımlar

Küçüklüğümden beri Eskil’le özdeşleşmiş toz, çamur ve dağılın bitmesi inanılmaz bir olay. İnanılmaz diyorum, çünkü yöre halkı olarak Eskil’in toz ve çamurdan kolay kolay kurtulamayacağına dair bir inancımız vardı. Geçmiş yıllarda beton ve taş yollar kısmen yapılmış fakat bu hizmet ilçemizin geneline yaygınlaştırılmadığı için işlevini tam olarak yapamıyordu. Şimdi bu eksiklik giderilmiş ve nerdeyse taş döşenmemiş yol kalmamış.

Pazar alanı

Yukarda yol için söylediğimiz toz toprak olayları aynen pazar alanı için de geçerliydi. Gerek hayvan pazarı ve gerekse sebze meyve pazarı son derece modern bir görüntüye sahip.

Binalar

Son yıllarda yükselen binalar yine Eskil’in çehresini oldukça değiştirmiş. Bu değişim hızla sürmektedir. Yine TOKİ’ye ait binalar ayrı bir görüntü katmış memleketime.

Bilgisayar

Şehirleşmeyle direk ilgisi olmasa da dikkatimi çeken en önemli husus ise çoğu evde bilgisayar ve internetin oluşudur. Memleketimin teknolojiye kısa zamanda ayak uydurması oldukça sevindirici. Ancak sanal âlemin birtakım olumsuzlukları insanlarımızı ve sosyal hayatı inşallah etkilemez.

Ağaçlandırma

İnternetten haberfark.net aracılığıyla ağaçlandırma çalışmalarını görüyordum. Gidip bakamasam da Eskil’de AKATDER’in öncülüğünde önemli çalışmalar yapıldığını duydum. Yeşilliğe hasret olan bölgemizde ağaç dikilmesi ve yeşil alanların korunması, çevre bilincinin yaygınlaşması adına sevindirici bir hizmet.

Ulu Camii

Eskil’in sembolü olan Ulu Camii’de restorasyona başlanması önemli bir gelişme olarak sayılabilir. Cami çevresinde bir takım düzenlemeler yapılacağı yönünde duyumlar aldım. Mesela cami yanında bulunan yolun trafiğe kapatılıp yürüyüş alanı olarak düzenlenmesi bu bölgeyi çekici bir hale getirebilir.

Türk Bayrağı

Su deposunun üstündeki ay yıldızlı Bayrağımızın dalgalanması Eskil’e ayrı bir güzellik katıyor.

Eskil kabuğunu kırıyor ve çehresini hızla değiştiriyor. Şehir olmanın gereklerini yerine getiriyor.

Peki ya insanımız? Eskil insanı şehirli olmaya alıştı mı? Bunun tartışmasını belki başka bir yazımızda tartışırız. Bununla birlikte haberfark.net sitesinin değerli okuyucu ve yorumcularının bu soruya güzel cevaplar vereceklerini ve tespitlerini bizimle paylaşacaklarına inanıyorum.

Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 1671 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar