Eskil'in Çözülemeyen İmar Sorunu!!!

 

Yıllardır devam edegelen İmar sorunu veya arazi sorunu kardeşi kardeşe, babayı oğula küstürmüş nice hazin olaylarla sonuçlanmış, yıllardır insanları birbirinden uzaklaştırmış bir sorun. Nedense bir çözüme kavuşturulamadı. Sizce neden? Bundan sonrada çözüme kavuşacakmış gibi de görünmüyor açıkçası. Haber fark sitesinin yöneticisi ve Eskil gazetesinin de köşe yazarı olan Mustafa Bozdağ’ın ‘‘Eskil’de Neler Yaşandı Neler Yaşanacak” başlıklı yazısında da belirttiği üzere bu problemin çözümü başkanın projeleri içinde yer aldığını yazdı. Ve ardından da Sayın Valimiz ATAKLI’ nında Eskil’e gelmesi ile bu sorun tekrar dile getirildi.  Elbette bu sorunun çözümü için çalışmalar yapılması gerekiyordu. Hatta ve hatta oldukça da geç bile kalındı diyebiliriz. Ancak unutulmuş veya üzerinde durulmayan bir mevzu var. Nedense bu uygulamalar ve projelerin herkes için geçerli olmaması, herkese uygulanamaması,  adamına göre muamele yapılıyor olması. Ayrımcılıklar içeriyor olması, nedense Eskil’de siyasetçilere yakın olanlar bundan hiçbir zarar görmemesi. Hep idareye, yönetimle uyuşmayan insanlara uygulanıyor olması. Bu ve bunun gibi nice ilginç tespitler. İşte bugüne kadar bu sorunun çözülememesinin en temel sorunu sizce de bunlar değil mi zaten? Madem bir uygulama yapılıyor herkes için yapılmalı, herkese hitap etmeli, ayrıcalıklar içermemeli. Eğer bunlardan farklı bir politika izliyorsanız ileride daha büyük bir problemlere yol açıyorsunuz demektir. Madem birilerinin böyle bir projesi var o halde herkese hitap etmeli. En çok dikkat edilmesi gereken mevzu bence bu. Kanun herkese kanun sana, bana, ayrı ayrı uygulanamaz uygulanmamalı da. Bu sorun Eskil tarihinde hep var ola geldi. Kim geldiyse başa yanlış politika içerisinde bulundu. Ve hala da bu yanlışın izi sürülmekte ve politikalara devam edilmekte. Madem bu problemi çözeceğiz önce yakınlarımızdan başlayacağız. Yanı başımızda her kim varsa oradan başlamak daha elzemdir. Unutmayın Şeraitin kestiği parmak acımaz. Eğer gerçek bir lider olamaya halka hizmet etmeye geldiysek.  

Evet; açık söylüyorum. Bugüne kadar uygulanan bu politikalar yüzünden Eskil’i hep geri kalmıştır ve devam edileceği takdir de gelişen Türkiye ve Dünyada geri kalmaya devam edeceğiz. Şu açık bir gerçektir ki devasa koskoca devletlerin yıkılmasında rüşvet, iltimas ve adam kayırma vardır. Eskil’in bu sorununu kim çözecek bilemem amma çözecek insan şunu unutmamalı ki problemi ortadan kaldırırken yeni problemler ortaya koymamalı. Bu yazımımda hiçbir kişi ve kurumu veya idare kurumunu baz alarak yazmadım. Sadece bugüne kadar Eskil’in yönetimini ele alan siyasi liderlerin yanlış politikalarının sonuçları üzerinde durmaya çalıştım. Unutulmamalıdır ki tarih tekerrürden ibaret. Hatalar hataları doğurur.  O yüzden doğru zamanda yanlış işler yapmamak lazım.

Son olarak Rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU’ na ait olan şu sözle yazımı noktalamak istiyorum. ‘‘ Zulüm Azrail olsa da hep Hakk’ı tutacağım. Mukaddes, davalarda ölüm bile güzeldir.’’

Vesselam.

Muzaffer YAYAR 

Bu yazı toplam 1118 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum