Gebelikte strese dikkat!

Gebelikte strese dikkat!

Gebelik, fizyolojik, psikolojik ve biyolojik değişiminin aynı anda yaşandığı önemli bir dönemdir.

Gebelik süresince yaşananlar kadının gebeliğe hazır olup olmamasına, gebe kalma yaşına, eşi ile olan iletişimine, aile içi sorunlarına, gebeliğin planlı olup olmamasına bağlı olarak değişir. Annenin gebeliği süresince yaşadığı ruhsal stresler  bebeği olumsuz etkiler.

       Konya Özel Nakiboğlu Bilgi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Uzm. Dr. Narin TÜRKMEN,  Psikolojik açıdan sağlıklı bir kadın için gebelik ve doğum  annenin kadın kimliğinin farkına varmasını sağlar ve olgunlaştırır. 18 yaşın altında olan ilk gebelik anne için stres kaynağıdır. Anne bir yandan kendi  gelişimini  devam ettirirken bir yandan da yeni bir canlıyı dış dünyaya adapte ettirmenin sorumluluğunu alacaktır. Fiziksel ve duygusal açıdan desteğe ihtiyacı vardır.

         UZM. DR. NARIN TÜRKMEN,  Gebeliğin ilk üç ayında yükselen progesteron hormonu nedeniyle duygu-durum değişkendir, depresyon sık görülür. İkinci üç aylık dönemde anne bebeğin hareketlerini hissetmeye başlar ve sorumluluk duygusu gelişir. Psikolojik açıdan anne ve çocuk arasındaki bağlanma bu dönemde başlar. Son üç ayda  bebek iyice büyümüş ve bebek hareketleri güçlenmiştir. Bu dönemde fobik anksiyete belirtileri görülebilir. Bedensel rahatsızlıklar ve yorgunluk artar. Doğum yaklaşırken hemen hemen her gebe  doğumda ölebileceğini, çocuğun sakat doğabileceğini veya doğum sırasında sıkıntı yaşayacağını sık sık düşünür ve rüyasında görür. Gebelikte, gebe kadının kendi annesiyle ilişkisi önemlidir, onun desteğine ihtiyacı vardır.

TÜRKMEN,  Gebelikteki yoğun fizyolojik ve psikolojik değişimlere rağmen pek çok anne adayı  bu süreci sorunsuz ve keyifli geçirmektedir. Özellikle ilk üç aydaki tat ve kokuya duyarlılık, bulantı, kusma, uykuya meyil, halsizlik gibi şikayetler  anksiyete ve huzursuzluğa sebep olur. Özellikle istenmeyen gebeliklerde bu artar. Tedavide serum-ilaç tedavisinin yanında  kas gevşetme yöntemlerinin bilinmesinin ve çevresel desteğin  çok faydası vardır.

               Uzm. Dr. Narin TÜRKMEN,  Gebelikteki duygusal ve psikolojik  değişikliklerin bilinmesi  gebe kadına yardım edilebilmesi açısından çok önemlidir. Gebelikte kadın doğum Uzmanları ile Psikiyatristlerin işbirliği önemlidir.zedhaber

Bu haber toplam 1432 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.