Geleceğin Öğretmenlerine Organ Bağışı Anlatıldı

Geleceğin Öğretmenlerine Organ Bağışı Anlatıldı

Organ bağışı ve nakli konusunda bilgi verilmesi amacıyla Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen panelde, öğretmen adaylarına organ nakli ve bağışı anlatıldı

Panele, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Uz. Dr. Pelin Taşdemir, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hacı Sulak, Fen Bilgisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Afyon, Sosyal Bilgiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday ve öğretim üyelerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.
Organ naklinin geçmişi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, "Türkiye ortalamasına göre milyonda 3,5-4 olan organ bağışı Konya'da milyonda birdi. Ama son 3-4 yılda biz 10-12 kadavra bulabiliyoruz. Bu bizim için sevindirici tabii. Bu şekilde panellerin, kongrelerin düzenlenmesi, müftümüzün açıklamaları organ bağışı konusunda çok etkili oldu. Türkiye çapında baktığımızda Konya'nın bu derece başarılı olması oldukça memnuniyet verici olarak görüyorum" dedi.
İl Müftüsü Şükrü Özbuğday da, "Aşağı yukarı bugünkü organ nakli ve bağışı konusunda mevcut olan, yürürlükte olan mevzuat ile kanun ve yönetmelikler ile dinimizin ortaya koyduğu prensipler örtüşmektedir. Aralarında herhangi bir tezat herhangi bir çelişki söz konusu değildir. Bu bakımdan gerek organ naklinde dinimiz açısından bir engel söz konusu değildir" dedi.
Yapılan panel öğrencilerin konuşmacılara takdim ettiği çiçeğin ardından sona erdi.

Bu haber toplam 1158 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.