Hangisi Kul Hakkı ?

Değerli Okular,

Uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba! Malumunuz odur ki son köşe yazılarımı “Köyler ve Yaylalar Arası Turnuvalar” üzerine yazmıştım. Turnuvaların sonlanmasıyla köşe yazılarıma dair bitirme kararı aldım. Çünkü Eskilgücüspor ile başladığım bu köşe yazarlık serüveninde Eskil’de spora dair bütün gelişmeleri sizler ile paylaşmak son derece keyif vericiydi. Amatör Ligin son bulması, Köyler ve Yaylalar Arası Turnuvanın tamamlanması ve son olarak Kurumlar Arası Voleybol Turnuvasının da sorunsuz şekilde tamamlanması ile Eskil’de spor da-geçtiğimiz sene adına- tamamlanmış oldu.  Haliyle ben de yazılarıma geçici olarak ara vermiş oldum.

Aslında bu uzun soluğun ardından Amatör Ligin başlamasına bir hafta kala yazılarımı yeniden kaleme almayı planlamıştım. Ancak can sıkıcı bir durum planladığım zamandan önce yazmam gerektiği konusunda beni tetikledi. Bu vesileyle hem bu tatsız konuyla ilgili düşüncelerimi sizler ile paylaşmış hem de bu düşüncede olan kişileri mürekkebim yettiğince aydınlatmış olurum kanısındayım.

Bilindiği üzere Eskilgücüspor maddi açıdan ciddi sorunlar yaşıyor. Çünkü izlemesi ve fiilen katılması hayli keyifli olan bu spor dalının; lisans işlemleri, katılım ücreti, oyunculara maç başı ücret, yol masrafları…vb. gibi birçok gideri mevcut.  Eskil Belediyesinin turnavadan gelen geliri, kulübümüzün hesabına yatırması da giderlerimizi tam anlamıyla karşılayamıyor. Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay sayesinde turnuvadan 10 bin TL’lik gelir elde edildi. Ayrıca Başkan Alçay, Eskilgücünün bütçesini 20 bin TL’ye tamamlayacağının sözünü de verdi. Diğer siyasetçilerimiz ve Eskil’in hatrı sayılır büyük esnafları ile iletişime geçtiğimizde ve maddi bir talepte bulunduğumuzda “başarı olsun destek çıkarız (!)” gibi samimiyetsiz bir tutumla karşılaştık. Sonuçta başarı yoksa para da yok(!)  Aslında spor adına gelişmiş toplumlarda “kaynak varsa başarı olur”du ama bu durum bizim Eskil’de tam tersi işliyor. Hal böyle olunca biz de –Eskil’de futbola gönülverenler- Eskilgücüspor Kulübü yönetimi olarak kendi yağımızda kavrulma kararı aldık. (Almaya mecbur bırakıldık!) Gelir elde etme projelerimizin başında, forma yaptırmak ve -profesyonel kulüplerde olduğu gibi- forma üzerine reklam almak var. Bağış kutusu ile maç başı ücret verdiğimiz oyunculara para dağıtmak; atkı, şapka ve Eskilgücüspor formaları da ileriki projelerimiz arasında yer alıyor.

Bu yazıyı yazmamdaki asıl amaca gelecek olursam: Yönetim olarak bu maddi sıkıntılardan kurtulmak adına kulübe nereden ve nasıl destek sağlarız derdindeyiz. Bu sebeple bağış kutularını ilçemiz esnaflarına dağıttık ve dağıttığımız iş yerlerinin sosyal medya üzerinden reklamını yaptık. Amaç bağışı canlandırmak, iş yerinin reklamını yapmak ve ilçemiz halkını destek vermesi noktasında teşvik etmek. Geçtiğimiz günlerde “İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü” tarafından bir miktar bağış toplanmış ve kulübümüze bağışlanmıştır. Eskilli ve işletmeci olmamalarına rağmen sırf futbolu ve Eskil’i sevdikleri için kendi aralarında topladıkları bir miktar parayı kulübe bağışlamaları beni ziyadesiyle mutlu etti ve aynı zamanda da duygulandırdı. Ben de bu örnek davranışın haberini yaptım.  Bu mutluluğun naçizane ifadesi niteliğinde olan haberin altına isimsiz biri tarafından yapılan seviyesiz yorum deyim yerindeyse, “çamur at, izi kalsın” niteliğinde. Bu vatandaşımız bu olayların o kadar uzağında ki, izlediği dizilere kendini öyle kaptırmış ki “toplanan paraları zimmetimize geçirdiğimiz” yönünde bir fikre(!) kapılmış. Bu dayanaksız, temelsiz, asılsız yorumu şahsıma yapılmış bir hakaret sayarım. Çünkü bu kulübün uzaktan, yakından tüm çalışmalarının içindeyim; öyle ki kulüp benim neredeyse ikinci ailem. Yani o derece BENİMSEDİM, sahiplendim. Çünkü inanıyorum ki bir işi sevmek kuru kuruya “seviyorum” demekle olmuyor. Onun için uğraşmak, emek harcamak, kafa yormak, koşturmak gerekiyor. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum. Birincisi ben kulübün bir kuruşu bana geçmesin diye maddi giderlerin zerresiyle bile ilgilenmiyorum. İkincisi, oradaki bir kuruşun bana geçtiğini varsayarsak, bir kişinin değil Eskil’in bütün nüfusu kadar kişinin hakkı bana geçmiş olacak ki ben kul hakkının manevi yükünün ne derece ağır olduğunun bilincindeyim. Üçüncüsü, Allah’a çok şükür benim kulübün zar zor oluşturulan bütçesine ihtiyacım yok! Bu söylediklerime itimat etmiyorsa hala o “isimsiz yorum yapan kişi”, benim yerim belli, yurdum belli; buyursun bir acı kahvemi içsin. Tüm şeffaflığıyla ve belgeleriyle tüm sorularının cevabını bulmasına yardımcı olayım. Hem bu sayede onun da iftira atarak kul hakkına girmesine engel olayım. Sadece o değil 7’den 70’e herkes buyurabilir, gerek kulübe gerek bana. Mecbur değilken, yetkililer dışında kimseye hesap verme zorunluluğum yokken; herkese tek tek açıklamasını yapar, bütün şeffaflığı ile gelirleri ve giderleri izah ederim. 2014 beyannamesini muhasebeci Mehmet Keskin ile verdik ve kuruşu kuruşuna gelir-giderlerimizi kendisi tuttu. Şimdi, çamur atıp iz bırakmak isteyen kardeşim acaba bizim hakkımıza girdiğinin farkında mısın? Aklındaki soru işaretlerini çözmenin daha uygun bir üslubunun varlığını da kendisine buradan hatırlatmakta fayda görüyorum.

Yazıktır! Günahtır! Biz kulüp için, Eskil için bir şeyler olsun diye çabalarken bizleri büyük zan altında bırakmak, benim nazarımda acizlikten başka bir şey değildir. Üzerinde durulmayacak bir konu olarak görülebilir ama bu tür şeyleri şahsım ve yönetimimiz adına ağır bir itham addediyor ve derin bir hüzün duyduğumuzu buradan belirtiyorum.

Yazımı sonlandırırken… Kim hangi niyetle kapımızı çalmak isterse, bizim kapımızın sonuna kadar açık olduğunu görecekler… Hasılı kelam, tüm Eskil’i bekleriz; kahvemiz çok acı, sanıyoruz ki hatrını en az ikiye katlar…

Ve son olarak: İbrahimce bir adanış, İsmailce bir teslimiyetin özü olan Kurban Bayramımızı özüne uygun yaşamanız duamla…

Sevgiler…

Bu yazı toplam 2723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum