'Hür Adam' mahkemelik oldu

'Hür Adam' mahkemelik oldu

Bediüzzaman'ın hayatını anlatan film, bir sahnesi yüzünden mahkemelik oldu.

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını anlatan Mehmet Tanrısever imzalı 'Hür Adam' ile ilgili tartışmalar alevleniyor.

Mustafa Kemal Atatürk ile Bediüzzaman arasında geçen bir sahnenin neden olduğu eleştiriler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açtığı dava ile farklı bir boyuta taşındı.

'Atatürk'ün manevi kişiliğine hakaret' edildiği gerekçesiyle açılan dava gösterime girmemiş filmin yayınını etkiler mi bilinmez ancak filmin yapımcısı ve yönetmeni Mehmet Tanrısever, karşı dava açacaklarını söyledi. Filmin gündeme gelmesiyle birlikte bazı köşe yazarlarının 'Hür Adam'ın şöhretinden istifade etmeye çalıştığını dilğ getiren Tanrısever, insanların filmi izlemeden konuşmasını doğru bulmuyor:

Tanrısever; "Ben yönetmenim. Yüzlerce danışmanla çalıştık. Her sahne üzerinde günlerce düşündük. O insanlar izlemeden konuşup mahkemeye gidiyorlar. Hele film bir gösterime girsin. Önce bir izleyin. Üstad bacak bacak üstüne atmış ne var bunda? Oturup fikir alışverişinde bulunuyorlar. Sonuçta Atatürk de bir insan. Hakaret yok. Kardeşlik, barış istiyor Üstad. Kürt-Türk kardeşiz diyor. Biz de olup biteni yakından izliyoruz. Karşı dava açacağız. Bizi şimdiden yıpratmaya çalışıyorlar" diyor.

Filmde Atatürk'le görüşen Bediüzzaman bacak bacak üstüne atıp namaz konusunda ikazlarda bulunuyor. Tartışmaya neden olan bu görüşmede Üstad'ın üslubunun sert olduğuyla ilgili yorumlara Mehmet Fırıncı, Abdullah Yeğin, Abdülkadir Badıllı ve Necmettin Şahiner gibi talebeleri de katılmıştı.

Atatürk ile Bediüzzaman görüşmesini doğrulamışlar ancak bacak bacak üstüne atma konusunu sinema üslubu olarak yorumlamışlardı.

7 Ocak'ta gösterime girecek 'Hür Adam'da Bediüzzaman'ı Mürşit Bağ oynarken, filmde, Üstad'ın çocukluğundan ölümüne kadar geçen sürede yaşadıkları anlatılıyor.

Dava dilekçesi İstanbul'da

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hür Adam filminde "Atatürk'ün manevi kişiliğine hakaret" edildiği iddiasıyla verilen dilekçeyiİstanbulCumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Ankara Barosu avukatlarından Ömer Ediz Yoruz, 3 gün önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde, yönetmen ve yapımcı Mehmet Tanrısever, senaristler Ahmet Çetin, Mehmet Uyar ile Feza Film Şirketi'nin yargılanmasını talep etti. Filmin internetsitesindeki fotoğraf, fragman ve yazıları inceleyerek suç duyurusunda bulunan Yoruz, pek çok sahnenin "Atatürk'e yönelik gerçeğe aykırı iftira ve hakaretler içerdiğini" iddia etti.

zaman

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.