İnsanlık için çalışmalıyız

İnsanlık için çalışmalıyız

Şeb-i Arus Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü, Irak Türkmenleri iler bir araya geldi. Hürmüzlü, insanlığın barışı için çalışmak gerektiğini söyledi

Önceki akşam düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Iraklı Türkmen Erşat Hürmüzlü, Irak Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Konya Şubesi’ni ziyaret etti. Irak Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Aydın Beyatlı’nın organize ettiği programda Iraklı Türkmenlerle bir araya gelen Erşat Hürmüzlü, dünya barışının geliştirilmesi ve savaşların son bulması için iyi ve doğru eğitilmiş insanlara ihtiyaç olduğunu ifade etti.
KONYA’DA 24 IRAKLI TÜRKMEN EĞİTİM GÖRÜYOR
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü’nün kendilerine gerçekleştirdiği bu ziyaretten büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Irak Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, derneklerinin Konya’da yaptığı faaliyetleri anlattı. Şu an Konya’da 24 Iraklı Türkmen’in eğitim gördüğünü ve mezun olduktan sonra memleketlerine giderek çalışmaya başlayacaklarını söyleyen Beyatlı, “Türkmenlerin elit, kendisini iyi yetiştirmiş, olayları iyi görebilen, aklıselim, eğitimli insanlara ihtiyaçları var. Bunu sağlayabilmek için de Türkiye’nin Irak Türkmenlerine sağladığı büyük kolaylıklar var. Iraklı Türkmenler için yaptığımız çalışmaları yeterli görmüyoruz. Daha büyük başarılara imza atabileceğimize inanıyorum” dedi.
KENDİMİZİ SAVAŞ DEĞİL, BARIŞ İÇİN YETİŞTİRMELİYİZ
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü de, Hz. Mevlana’nın dergâhı olan Konya’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Iraklı Türkmenlerle bir süre sohbet etti. 20. yüzyılın dünya insanlığı için kara bir lekesi olduğunu söyleyen Erşat Hürmüzlü, “Bu yüzyıl 1. Dünya Savaşı ile başladı. Kosova Harpleriyle son buldu. Kanlı katliamların yaşandığı bir yüzyıl oldu. İnsanlar ilmi ve teknolojiyi insanı ve insanlığı öldürmeye yönelik kullandı. Oysa ki ilim ve teknoloji barış ve insanlık için kullanılmalıydı” dedi. Dünya barışını sağlamanın tek yolunun insanların doğru eğitilmesi ve insan olma bilincinin canlı tutulması olduğunu söyleyen Hürmüzlü, “Dünya barışını sağlamak için eğitime önem vermek gerekiyor. Bu amaçla 24 Türkmen öğrencimiz Konya’da eğitim alıyor. Irak Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de bu çalışmaya titizlikle imza atıyor” dedi.
Önümüzdeki günlerde Ankara’da bir Türkmen Şehitliği’nin açılışının yapılacağını da müjdeleyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü Iraklı Türkmen gençlere seslenerek, “Bugün Türkiye’de tahsil yapan arkadaşlarımız çıtayı yüksek tutmalıdır. Hayal gücünüz yüksek, hayallerimiz büyük olmalıdır. Ancak bu sayede davamız için daha başarılı olabiliriz. Irak’a döndüğünüz zaman işin ehli olmalısınız. Bizim birlik ve beraberliğimizi bozmak için çeşitli entrikalar oynanıyor. Birlik ve beraberliğimizin bozulmasına asla izin vermemeliyiz. Her şeyden önce içimizdeki şeytanı yenmeliyiz” diye konuştu.

Bu haber toplam 1287 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.