Mustafa Bozdağ

Mustafa Bozdağ

İstanbul Kökleri İle Buluştu?

Aksaray tanıtım günlerinin ikincisi “544 Yıl Sonra İstanbul Kökleriyle Buluşuyor”  sloganıyla İstanbul’da Feshane’de gerçekleştirildi.

Tanıtım günlerini yakın bir zamanda uyduya geçem ART TV’de yayınladı. Programı baştan sona izledim. Şimdi sizlere bu programdan dikkat çeken unsurları aktarmak istiyorum

Bir katılımcı firma yetkilisi: bir tanıtım günü olarak değil bir tarım fuarını andırıyor. Diyerek amaca uygun olmadığını ifade etti.

 Başka bir katılımcı ise Ankara’daki yoğunluk yok bunu Aksaray’a uzak olmasına bağlayabiliriz dedi.

Aksaray Milletvekilimiz Sayın Ali Rıza Alaboyun “Geçen senen Ankara’da yapmış olduğumuz bu yıl İstanbul’da yaptık ana teması İstanbul kökleri ile “544 yıl önce Fatih sultan Mehmet’in İshak paşaya vermiş olduğu ferman ile Aksaray’dan ev sür gel der.  Şu an Ortaköy, Kurtuluş, Karaköy, Laleli Aksaray gibi yerleşim yerlerine önüne kattığını getirir. Yolda ölenler olmuş Kısaca İstanbul’u İstanbul yapan Aksaray’dır.  İstanbul Aksaray’a damgası vurmuştur. İstanbullular ilk köklerini Aksaraylı olduğunu hissetsinler bilsinler özü onların özü ve kökü Aksaraylı’dır.

Bir diğer Milletvekilimiz Sayın Ruhi Açıkgöz ise “Bugün Aksaray tanıtım günlerinin 2.sini Feshane’de yapıyoruz. Aksaray genç bir il Aksaraylı hemşerilerimiz özellikle tanıtım eksikliğinden bahsederler.  Tanıtım ürettiği değerler ile ürettiği ürünler ve ürettiği kültür ile tanıtılır. Bu günde bu tanıtım İstanbul Aksaray’a komşu olan Eyüp te gerçekleştiriliyor. Bu tanıtım ile Aksaray’ı hem İstanbul’a hem Türkiye’ye tanıtmış olacağız. Bunun devam ettirilmesi lazım devam ettirilirken de içi dolu dolu olması, üzerine eklenerek devam ettirilmesi gerekir.  Bunu yapmış olmak için yapılmaması, ilgi çekmesi lazım dedi.  Örneğin ilk tanıtımda Aksaray malaklısı çok büyük bir ilgi gördü. İlk tanıtımın starıydı malaklı onun gibi tanıtım materyallerini geliştirilmesi gerekir.  Bunun içinde önce üretmemiz gerekir.  yeni bir il olmanın sıkıntılarını aşmamız gerekir ” dedi.

Eski Aksaray valisi Selami Altınok’un Eşi Gülhan Altınok hanımefendi ise Aksaray tanıtım olarak şu ana kadar çok fazla kendini ifade edememiş bir şehir. Bu kapsamda bu olguyu kırmak için Tanıtım günlerinin ilkini geçen yıl Ankara’da bu yılda İstanbul’da gerçekleştirildi. Örneğin Kapadokya en çok sınırı olan il Aksaray ama burası Aksaray ile anılmıyor. Bu tanıtımda İşte Eşmekaya’nın koyun yoğurdu, Sultanhanı’nın halı tamiri ve Kervansaray’ı Taşpınar’ın dünyaca ünlü halısı tanıtılıyor ifadelerini kullandı.

Bunlar ilgimi çeken konuşmalardı. Burada bu organizasyonun düzenlenmesi kolay bir iş değil onu önce kabul etmek gerekir.

Tanıtımla ilgili kısa bir değerlendirme yapacak olursak

Birinci olarak; Milletvekilimiz Sayın Ruhi Açıkgözün açıklamalarına noktasından virgülüne katılıyorum.

İkinci olarak; Gülhan Altınok hanımefendiye teşekkür ediyorum tanıtım kavramını en güzel bir şekilde özetledi.

Üçüncü olarak; madem İstanbul kökleri ile buluşur. Keşke İstanbul Aksaray, Ortaköy, Kurtuluş, Laleli, Karaköy gibi yerleşim yerlerinin kaymakamlıkları, belediyeleri, esnafları da bu tanıtıma katılmaları sağlansa idi. Tanıtım da bir kaynaşma olsa idi. Yoksa buradan bir şeyler götür oradaki Aksaraylı hemşerilerimize götürmenin kökler ile buluşmanın pek fazla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Bu yerleşim yerlerinin kaymakamlıkları, belediyeleri, esnafları tanıtıma katılmaları sağlansa idi onlarda İstanbul’da bir duyuru bir hazırlık yapacaklarda bu vesile ile daha geniş bir katılım sağlanabilirdi.

Eskil açısından düşünecek olursak

Eskil Tanıtım günlerine Marangoz Zeki Satıcı Eserleri ile, Hilmi Yol ve İl genel meclisi üyesi Sayın Sadrettin dışında katılan olmamıştır. Bunların dışında ne bir firma ne bir sivil toplum kuruluşu, özellikle hiçbir siyasi parti temsilcisinin tanıtım günlerine katkısı olmamış hatta hiçbir siyasi parti temsilcisi tanıtım günlerine katılmamıştır.

Sonuç olarak Eskil Tarım Şehri olduğunu, Tuz gölünü, Ulu Cami ve tarihini, Marangoz Zeki Satıcı’nın Güzel Minyatür eserlerini kısaca Elde bulunan malzemeyi Başkan Alçay ve Sayın kaymakam Mustafa İlhan ekipleri ile birlikte özverili bir çalışma ile en iyi şekilde tanıttı. Buradan emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.

Bu yazı toplam 1594 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.