Abdullah İnaltekin

Abdullah İnaltekin

KISA...KISA

Yapımı on yıl kadar süren Aksaray Efor alışveriş ve yaşam merkezi nihayet tamamlandı ve açıldı.
Aksaray’ımıza ve Aksaray halkına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
Belediye başkanı Nevzat Palta, her defasında Aksaray’ın on bin yıllık kültür şehri olduğunu dile getirir. Ancak Efor AVM nin açılışının yapıldığı meydanda daha iki gün önce Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde şehit edilen Yavuz Bayal’ın cenaze törenini yapılmasının hemen arkasından ‘Demet Akalın’ın konseriyle açılış yapılmasını sahip olunan kültür dokusuna ne kadar uyumlu olduğunu takdirlerinize bırakıyorum.
Belki ‘ her gün şehit olan ülkemizde ne zamana erteleyebiliridik?’ şeklinde bir soru da sorulabilir. Bu sorunun cevabınıda geçtiğimiz yıllarda dağdaki teröristlerin Habur’dan giriş yaptıklarında tutuklanmalarını engellemek için Habur’da kurdurulan seyyar mahkemelerde aramak gerekir.

  • Aksaray halkının çalışmaya gönlü yok –

Aksaray Egemen gazetesi’nden Ömer Pınar’ın 16 Eylül 2011 tarihinde Aksaray İş Kur il Müdürlüğü şefi Duran Gönence ile yaptığı mülakat ‘Aksaray halkının çalışmaya gönlü yok’ şeklinde ilginç başlığı ile yayınlandı. Bu başlık yerel gazetenin uygun gördüğü bir başlık ise basınımızın durumunu, şef Gönence ‘ye ait ise devlet kurumlarına alınan kişilerin donanımlarını çok açık ortaya koymaktadır. Zaman zaman bizim düşüncelerimizle halkı küçümsediğimizi söyleyen bazı çevrelere bu mülakat başlığı örnek olsun. Diğer taraftan 2011 yılı içerisinde Aksaray İş Kur İl Müdürlüğü’ne kayıtlı 5884 kişiden 951 kişiye iş sağlandığını yani iş başvurusu yapmış her altı kişiden birine iş verilebilmeyi övünerek dile getirmek ve bu orana göre ‘ınsanımızın çalışmaya gönlü yok’ sonucunu çıkarmayı insafınıza bırakıyorum.

  • Görünlü Köyü ve Ağaçören’in Meslek Yüksek Okulu isteği –

Geçtiğimiz günlerde ulusal basında çıkan bir haber ilginç ve dikkat çekiciydi. Dirabakır’ın Eğil ilçesinin Görünlü köyü’nden 60 yılda 66 doktor, 135 öğretmen, onlarca avukat, mühendis ve hemşire çıkmıştı. Köyün muhtarınında üniversite mezunu olduğuna bakıldığında köyde 1949 yılında açılan ilköğretim okuluna ne derece sahip çıkıldığı ve eğitimin öneminin ne derece kavrandığı ortaya çıkıyor. Bu haberi okurken bir elbirliği yapıp bir bına oluşturmak yerine 2011 yılında bile halen toplantı üstüne toplantılar yaparak devletten Meslek Yüksek Okulu bekleyen Ağaçören ilçemizin halkını ve önderlerini hatırladım. 1991 yılında Şereflikoçhisar’ meslek Yüksek açılmasına ilişkin talebimi, sonucunu ve onayını 12 Haziran seçimlerinden önce yerel gazetelerde dile getirmiştim. Bu gibi uğraşları küçümseyenlerin ne Diyarbakır’ın Görünlü Köyü’nü, nede 20 yıl önce şahsımın çalışmalarına örnek oluşturacak bir çalışma yapmadıkları gibi, bu yapılanları takdir edecek bir kadirşinaslık da görmemiştik. Nüfusta kayıtlı olduğum ilçemi oy vermede plaket almak yerine böyle haberlerin içinde yer almasını her zaman arzu etmişimdir ancak Diyarbakır yapar Ağaçören bakar...

- Aksaray’ın tanıtımı ve uyuşturucu operasyonları –

12 Haziran 2011 seçimlerinden önce Aksaray’ın etkin tanıtılması için bölgede bir film festivalinin yapılmasının önemine dikkat çekmiş bu projemizi gücümüz nisbetinde Aksaray halkımıza duyurmaya çalışmıştık. Zaten böyle bir çalışma içinde olmak için ilk önce Aksaray ilimizde ve ilçelerinde bu etkinliğe uygun bir kaç sinema salonunun açılması gerekecekti. Yapılacak bir planlamayla gerek Kültür Bakanlığı ve gerekse halk desteğiyle ‘Ihlara Fim Festivalı’ yakın bir gelecekte hem bölgenin etkin tanıtılmasını ve hem de dünya sinemaseverleri, yönetmeni,aktör ve sektör temsilcilerinin bölgeye akışının sağlanması hedeflenmekteydi. Bu yolla Aksaray’ın kültür dokusu da öne çıkarılacaktı. Seçimden üç ay gibi bir süre geçmesine rağmen bu çalışmayla ilgili şahsi küçük girişimlerimizin ötesinde şu ana kadar hiç bir teklif ve destek alamadık. Buradan Aksaray Valiliği, Belediye Başkanlığı, ‘herşeyde ilkleri başardıklarını’ iddia eden Akparti Aksaray il başkanlığı, diğer siyasi parti temsilcileri ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarını düşünce, fikir ve destek anlamında ‘Ihlara Fim Festivali’ projesinin hayata geçirilmesi için bir platform oluşturulmasına davet ediyor ve konuya duyarlı olan herkesi www. aksaraymedya.com ve www. haberaktif.net internet gazeteleri ile iletişime geçmelerini rica ediyorum.
Aksaray’ın tanıtımı herşeyden önce bölgenin güven, huzur ve dayanışma durumuna bağlıdır. Aksaray’ın öncü kurum ve kuruluşları yerel siyasi çekişmelerden kaldıkça, Aksaray uyuşturucu tarfiğinin köprüsü görüntüsü içine girdikçe öne sürdüğümüz teklif ve çalışmalar yol almayacaktır. Suç oranı yüksek bir kentte ne dış yatırım ne de tanıtım olur. Bu sorunların giderilmesi Aksaray’ı sahiplenen herkesin ortak görevidir. Aksaray en başta partilerin ekseni olmaktan çıkarılmalı, ortak proje ve hedef etrafında toplanmalıdır. Bugün çevresindeki şehirlerin ötesinde Çorum ili Aksaray halkı için örnek oluşturulmalıdır. Sungurlu ilçesindeki Mavi Ocak Motel işletmesinin bir banzeri Aksaray’ın turizm kimlikli ikçelerinde bile yoktur. İhracaat ağırlıklı şirketler henüz Aksaray’da oluşturalamamıştır. Çorum halkı kendi gayretleri ile turizm alanında beş yıldızlı oteline sahip olmuş, Hitit festivalini uluslararası alana taşıyabilmiş, Merzifon havalimanına kavuşmuş, çok sayıda markası ile kalkınan bir şehir durumuna gelebilmiştir. Kısaca 40 yıl öncesi yaşanan kötü izlenimini silebilmiştir.
Aksaray ve ilçeleri bölgesel bir kalkınmanın dinamıkleri olmalıdır bunun için güç Aksaray halkıdır.
Ne bir siyasi parti nede teşvik kanunlarıdır. Halkın desteği ve elbirliği herşeyin üstündedir. Her zaman söylediğimiz gibi Aksaray siyasi partilere değil partiler Aksaray’a hizmet etmelidir.

Bu yazı toplam 925 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.