Konya Şeb-i Arus’a hazır

Konya Şeb-i Arus’a hazır

Hz. Mevlânanın 737. Vuslat Yıldönümü törenleri kapsamında kurum ve kuruluşlar hazırlıklarını tamamladı. Etkinliklerdeki amaç ise an iyi şekilde gelen konukları ağırlamak

7–17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Hz. Mevlâna’nın 737. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında ön bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Konya Hilton Garden Inn Otel’de düzenlenen toplantıya Vali Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir, Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Mevlana Üniversitesi Rektörü Bahattin Adam, SÜ Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
KONYA’NIN MEHTERİ NEREDE?
Toplantıda törenlerin 5 gündüz 11 akşam olmak üzere 16 seans süreceği ve Şeb-i Arus tören ücretinin 50 TL, diğer törenlerin ise 15 TL olacağı belirtildi. Törenler ise Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Eşliğinde gerçekleştirilecek olan “Sevgi ve Hoşgörü” yürüyüşü ile başlayacak. Bu yıl yapılan çalışmaları hukuki bir temele oturmak için bir yönerge hazırladıklarını ifade eden Vali Aydın Nezih Doğan, çalışmaların bu yönerge etrafında gerçekleştirildiğini kaydetti. Hazırlanan yönerge ile önümüzdeki yıllarda daha başarılı sonuçların alınacağını belirten Vali Doğan, “Yönerge kapsamında tüm kurumlar yapacakları çalışmalarda sorumlu tutuldu. Törenlere 45 bin insanın katılımını bekliyoruz. Dünyanın dört bir yanından gelen binlerce insanı en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Bu noktada etkinlikleri en iyi şekilde gerçekleştirmenin gayreti içindeyiz” dedi. Bir gazetecinin Başbakan’ın Şeb-i Arus törenine Hızlı Trenle gelip gelmeyeceği yönündeki soruya ise “Hızlı Tren çalışmaları hızla devam ediyor” cevabını verdi. Vali Doğan, neden Konya’nın mehter bölüğü değil de Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü’nün törenlere katıldığıyla ilgili soruya ise komisyonun almış olduğu bir karar olduğunu ifade etti.
GELEN KONUKLARI İYİ BİR ŞEKİLDE AĞIRLAMALIYIZ
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Şeb-i Arus’un en önemli kültür etkinliklerinden biri olduğunu dile getirerek, katılımcı sayısı açısından da aynı şekilde büyük önem taşıdığını vurguladı. Tüm kurumların törenler için yoğun bir çaba gösterdiklerini anlatan Başkan Akyürek, şunları kaydetti: “Yabancı ve yerli misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Bunun için Konya önemli bir görev düşüyor. Geleneksel misafirperver ev sahipliğimizi göstermemiz gerekiyor. Yerel yönetimler olarak bu noktada gerekli tüm tedbirleri aldık ve almaya devam edeceğiz.”
TÖREN ÇOCUK SEMAZENLERİN GÖSTERİSİYLE BAŞLAYACAK
İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Mustafa Çıpan da program hakkında bilgi verdi. Çıpan, törenlerin Alâeddin’den Mevlâna Müzesi’ne gerçekleştirilecek olan  “Sevgi ve Hoşgörü” yürüyüşü ile başlayacağını aktararak, “İlk gün çocuk semâzenlerin semâ töreni ve gülbang duâsı gerçekleşecek. IV. Uluslararası Konya “dünya inançları” ve “mezar taşları” fotoğraf yarışması ödül töreni ve sergi açılışları yapılacak. Akşam 20.00’da da sema ayini gerçekleşecek fakat 17 Aralık’taki sema gösterisi 19.00’da icra edilecektir. Yine mesnevî sohbeti, rûmî ve aşkın terapi-mesnevî ile psikoterapi Yrd. Doç. Dr. Yakup Şafak ve Dr. Faik Özdengül tarafında icra edilecek. Üniversiteler bünyesinde çeşitli bilimsel toplantılar gerçekleşecek” dedi. Çıpan, 17 Aralık’taki son günde ise üst düzey çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin katılacağını belirterek, son akşamdaki sema gösterisini ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirileceğini söyledi. Mevlana Müzesindeki bakım ve onarım çalışmalarına da değinen Çıpan, çalışmaların büyük bir bölümünün bittiğini, biten kısımların ziyarete açılacağını onarımı devamı eden 4 hücrede tefriş çalışmasının ise 2011’in 4. veya 5. ayında tamamlayacaklarını kaydetti.

Bu haber toplam 1338 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.