Konyalı'nın Meclis'te görmek istediği 3 isim

             AS-ARDA’nın 2011 yılı ocak ayı içerisinde bin 500 kişi üzerinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre Konya halkının Ankara’da görmek istediği isimler belli.

Araştırmada isim belirtilmeksizin “Konya’dan kimi milletvekili olarak görmek istersiniz?” şeklinde bir soru yöneltilmiş seçmenlere ve alınan cevaplara bakıldığında halk Dış İşleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’ndan oldukça memnun ki sayın Dış İşleri Bakanı'nı Ankara’da tekrar ama bu kez kendi oyları ile görmek istiyor. Araştırmada özellikle dikkatimizi çeken bir husus ise sayın Davutoğlu’nu siyasi ayrım gözetmeksizin seçmenin büyük çoğunluğunun desteklediğini görmekteyiz. Siyasi eğilimlere göre yapılan çaprazlamalara bakıldığında sayın Davutoğlu her parti seçmeni tarafından sevilmekte ve desteklenmektedir.

Seçmenlere Ankara’da görmek istedikleri adayı belirttikten sonra bir diğer soru yöneltilmiş ve bunun sebebi sorgulanmış. Sebeplere baktığımızda sayın Dış İşleri Bakanı'nın gerek dışişlerinde gösterdiği başarının gerekse Konya’yı unutmayıp bir ayağının sürekli Konya’da olmasının etkisi olduğunu görmekteyiz.

Seçmenlerin ısrarla Ankara’da görmek istediği bir diğer isimse Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek. Aynı şekilde seçmenlerin Sayın Akyürek’i neden Ankara’da görmek istediklerini sorduğumuzda alınan cevaplar arasında Konya halkının %75 oranında Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Akyürek’ten memnuniyetlerinin yüksek olduğunu görmekteyiz. Bu bağlamda anket içerisinde diğer bir soru olan “Konya Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarından ne derece memnunsunuz” sorusuna alınan cevaplara baktığımızda burada oranın yüksek olması da gösteriyor ki Konya seçmeni Başkan Akyürek’in Ankara’dan aynı şekilde Konya için hizmetlere devam etmesini istemektedir. Burada etkin olan diğer sebeplere baktığımızda ise Başkan Akyürek’in başkanlığı vesilesi ile Konya’yı ve Konya’nın sorunlarını yakından tanıması hasebi ile hizmetlerinde aynı oranda sorun odaklı olacağını ve hedefine ulaşacağını düşünmektedirler.

Sayın Recep Konuk, Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı, her dönem siyaset sahnesinde ismi geçen ama henüz kendisi siyaset sahnesinde herhangi bir şekilde herhangi bir konumdan aday olarak karşımıza çıkmayan isim. Her dönem olduğu gibi bu dönemde yapılan araştırmada da Sayın Konuk, Konya seçmeninin Ankara’da görmek istediği isimler arasında yer büyük bir oranla yer almakta. Seçmenlerin bu denli ısrarla Sayın Konuk’u adaya olarak görmek istemeleri karşısında Konuk’un bu seçim döneminde nasıl bir tavır sergileyeceği henüz bilinmiyor. Sayın Konuk’u Konya seçmenlerinin neden Ankara’da görmek istediklerine baktığımızda Konya Şeker olarak çiftçiler ve Konya için yaptığı hizmetler ve yatırımların öneminin büyük olduğunu görmekteyiz.

Bu üç isimde dikkatimizi çeken önemli konulara değinecek olursak her parti seçmeni tarafından hizmetleri beğenilen ve Ankara’da görülmek istenen isimler olduğunu görmekteyiz. Bu doğrultuda bu isimlerin sadece siyasi kimlikleri ile değil de sundukları hizmetler ile de ön plana çıktığını görmekteyiz.

Evet seçmenin sesine kulak veren ve seçmenin istekleri doğrultusunda hareket eden isimlerin aynı oranda seçmeninden destek gördüğünü görmekteyiz. Sayın Davutoğlu’nun bakanlık görevini bu dönem Halkın yüksek desteği ile mecliste devam ettireceği gözüküyor. Diğer iki isime bakacak olursak Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un bu seçim döneminde nasıl bir tavır sergileyecekleri bilinmemekte.

Seçmenin isteklerinin yerine getirildiği ve seçmenin NE DEDİ’ğinin dinlendiği bir siyaset sahnesi diliyorum.

Bu yazı toplam 4005 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum