Mantar Sonbaharda dafa fazla dikkat edilmeli

Mantar Sonbaharda dafa fazla dikkat edilmeli

Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Celaleddin Öztürk, sonbaharda doğada yetişen mantarların çeşitliliğinin arttığından, zehirli mantarla karşılaşma olasılığının bahar dönemine göre daha fazla olduğunu söyledi. &

Öztürk yaptığı açıklamada, yağ oranının yok denecek kadar az olması, bunun yanında insan vücudu için gerekli temel maddelerden protein, karbonhidrat, mineral ve vitamin bakımından zengin olması nedeniyle mantarların günümüz insanı için çok değerli bir besin kaynağı olduğunu vurguladı.
GÜZ DÖNEMİNDE DAHA FAZLA DİKKAT EDİLMELİ

Kültür mantarlarının tüketiminin Türkiye'de her geçen gün arttığını, bunun sağlıklı ve dengeli beslenme açısından sevindirici olduğunu vurgulan Prof. Dr. Öztürk, ''Ancak özellikle Avrupa'da bu konuda kırlardan mantar toplamak hem bir spor, doğayla buluşma, hem de en doğal ve besin değeri en yüksek mantarı tüketme adına giderek daha popüler oluyor'' dedi. Zehirli ve zehirsiz mantarı birbirinden ayırma konusunda bazı kişilerin geleneksel, kuşaktan kuşağa aktarılan kır yaşamı deneyimlerine güvendiklerini, az da olsa zehirsiz mantar toplama kurslarına gidildiğini ifade eden Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti: “Kırlardan mantar toplamanın bir uzmanlık işi olduğu, mantar çeşitlerinin yöreden yöreye farklılık gösterebildiği kesinlikle unutulmamalı, zehirlenmelere karşı güz döneminde özellikle dikkat edilmelidir. Güz döneminde doğada yetişen mantarların zehirli olma olasılığı bahar dönemine göre daha fazla... Çünkü güz döneminde mantar çeşitliliği artıyor, zehirli ve zehirsiz mantar türlerinin birbirinden ayrılması güçleşiyor. Ayrıca bu yıl güz dönemi yurdun büyük bölümünde bol yağışlı geçiyor, bu durum, yağış sonrasında hava sıcaklığının uygun değerlerde seyretmesiyle mantar miktarını da artırıyor. Kırlardan doğa mantarı toplayan kişilerden zehirli mantarlara karşı çok dikkatli olmalarını, bu konuda kendilerini deneyimli kabul etseler bile en ufak tereddüt gösterdikleri mantarları yememelerini istiyoruz.”

MANTARDAN ZEHİRLENEN 5 YAŞINDAKİ ÇOCUK ÖLDÜ

Öte yandan mantardan zehirlenen 5 yaşındaki çocuk öldü. Edinilen bilgiye göre, Kemal Dirgen (34), hamile eşi Sevil Dirgen (29), çocukları Meryem Melda (5) ile Selver Sena Dirgen (9), merkez Meram Kurtuluş Mahallesi'ndeki evlerinde mantar yedikten sonra fenalaştı. Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan, mantardan zehirlenme teşhisiyle tedavi altına alınan 4 kişiden Meryem Melda, müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Diğer kişilerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. 

1 HAFTADA 35 MANTAR VAKIASI

Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci ise dün yaptığı açıklamada, son günlerde hastanelere mantar zehirlenmesi nedeniyle başvuran hasta sayısında büyük artışlar görüldüğünü belirtmiş, Konya'da özellikle son iki günde mantar zehirlenmesi sonucu sadece 112 Acil Sağlık Hizmetlerine yaklaşık 20'ye yakın hastanın başvurduğunu ifade etmişti. Mantar zehirlenmesi olaylarının ölümle sonuçlanabileceği ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getiren Küçükkendirci, bazı zehirli mantarların etkisinin büyük olduğunu, zamanında müdahale edilmediği takdirde üzücü olayların yaşanabileceğine dikkat çekmişti. Mantar zehirlenmeleri nedeniyle, son 1 haftada 35 kişinin 112’ye başvurduğu, zehirlenen 1’i çocuk 2 kişinin hayatını kaybetti.

Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.