Meram Tıp Konya’da İlki Başardı

Meram Tıp Konya’da İlki Başardı

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi ve Kalp – Damar Cerrahisi Anabilim Dalları tarafından aynı anda gerçekleştirilen iki operasyon ile 2 yaşındaki Emircan Kahraman’ın böbreküstü bezi ve kalbindeki tümörler başarı ile temizl

 Karın bölgesi ve göğüs kafesi açılarak tümörü önce böbrekten daha sonra karaciğer ve kalpten alan Meram Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Gürel ve Çocuk Kalp – Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sarıgül’ün başkanlığındaki 8 kişilik ekip, 6 saat süren başarılı operasyonla bir ilk’e imza attı.

 

 Aynı Operasyonda İki Ayrı Ekip

 

6 ay önce karnında ağrı şikayetiyle hastaneye getirilen Emircan Kahraman’ın yapılan tetkiklerinde karın bölgesinde üreyen tümörün önce böbrek üstü bezlerine ardından karaciğere ve son olarak da kalp bölgesine sıçradığı görüldü. Çocuk Cerrahisi ve Kalp-Damar Cerrahisi doktorları küçük Emircan’ın vücudundaki tümörün cerrahi operasyon ile alınmasına karar verdi. Hastanın yaşının küçük olması ve tümörün hayati tehlike arz edecek kadar yayılması nedeniyle müdahaleyi tek operasyonda bitirme kararı alan doktorlar, geçtiğimiz hafta minik Emircan’ı ameliyata aldı.

 

Kalp - Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sarıgül, oldukça riskli olan ameliyatı Konya’da yapabilecek tek merkezin Meram Tıp Fakültesi Hastanesi olduğunu belirterek, “Şehrimizde kalp – damar hastalıklarında birçok merkez bulunmasına rağmen çocuk kalp hastalıklarında teşhis ve tedavi yapabilen tek sağlık kurumunun Meram Tıp Fakültesi Hastanesi olması kendimize güvenimizi artırdı. Bu nedenle bu cesur kararı rahatlıkla alabildik.” dedi.

 

Tümörler Başarı İle Alındı

 

Ameliyat sürecine ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Sarıgül, “Çocuk Cerrahisi ekiplerimiz önce hastanın karın bölgesini açtı. Sağ böbrek üstü bezlerde bulunan 7 santimetrelik tümör ile karaciğerdeki parçalı tümörler temizlendi. İkinci bir ekip ise kalp boşluğuna kadar uzanan tümör parçacıklarını tüm organlar korunarak karın içi, alt toplardamar ve kalp boşluğundan çıkardı. Tümör’ün kalpten çıkartılması sırasında kalbin ve akciğerlerin işlevini geçici olarak üstlenen makinelerden de faydalandık. 8 kişilik iki ayrı ekibin katıldığı ameliyat yaklaşık 6 saat sürdü.” diye konuştu.

 

Sağlığına Kavuştu

  

Ameliyatın son derece başarılı geçtiğini belirten Meram Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Gürel ise “Ameliyatın üstünden 8 gün geçti, hastamız yoğun bakımdan çıktı ve şu an serviste tedavisi devam ediyor. Artık ağızdan beslenebiliyor ve yürüyebilir. 2 ya da 3 gün içinde taburcu etmeyi planlıyoruz.” dedi. Hastane  personeli, çok sevdikleri minik Emircan’ı mutlu edebilmek ve ameliyat sonrası süreci daha kolay atlatabilmesini sağlamak için cerrahi müdahalelerde kullanılan eldivenler ile küçük çocuğa balon yaptı.

 

“Hastane’ye teşekkürler”

 

Tedavisi boyunca Emircan’ın bir dakika bile yanından ayrılmayan anne Gülbahar Kahraman (34) ise “Çok korktuk ve bazı zamanlar umutsuzluğa kapıldık. Ancak hocalarımız bizi cesaretlendirdi. Şimdi çok mutluyum. Onların sayesinde oğlumuz sağlığına kavuştu. Onlara minnettarız.” dedi.

 

Duygularını ifade etmekte zorlanan ve inşaat işçisi olduğu öğrenilen Baba Refik Kahraman (37) ise bu uzun soluklu tedavi döneminde hastane ve doktorların kendilerine büyük destek verdiklerini belirterek hastane yönetimine teşekkür etti.

Bu haber toplam 2009 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sağlık