Mide Kanseri Konferansı Yapıldı

Mide Kanseri Konferansı Yapıldı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GENEL CERRAHİ ABD BAŞKANI VE BAŞHEKİMİ PROF.DR. MUSTAFA ŞAHİN:‘ERKEN TANI MİDE KANSERİ TEDAVİSİNDE ÇOK ÖNEMLİDİR’

Aksaray Tabip Odası tarafından organize edilen ‘’Mide Kanserinde Güncel Yaklaşımlar’’ konulu konferans Ağaçlı Melendiz Otel de düzenlendi.

Konya Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD Başkanı ve Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Şahin’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa Aksaray Devlet Hastanesi ve Özel hastanelerde çalışan Genel Cerrahi, Dâhiliye, Enfeksiyon Hastalıkları ve Patoloji uzmanları katıldı.

Aksaray Tabip Odası Başkanı  Op. Dr. Haluk Tümer konferansın açılışında yaptığı konuşmasında, yakın zamanda Aksaray’a kurulması planlanan Tıp Fakültesi ile tıbbi alanda eksik olan bilimsel toplantıların artık daha fazla yapılacağını,  düzenlenen toplantını bu konuda ilk halka olduğunu belirterek bundan sonra da düzenli olarak değişik branşlarda bilimsel toplantılar düzenleyeceklerini söyledi.

Tümer, ileriki günlerde Selçuklu Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD Başkanı ve Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Şahin’in katılımı ile Reflü, Hipertansiyon, Diabet ile ilgili vatandaşları aydınlatıcı konferanslar düzenlemeyi planladıklarını da belirtti. 

Prof. Dr. Mustafa Şahin ise konuşmasında, Mide kanserinin Türkiye'de en fazla görülen kanser türlerinin başında geldiğini, bu hastalığın en çok ölüme neden olan kanserler sıralamasında erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanserinden sonra ikinci sırada yer aldığını bildirdi.

Akciğer kanserinin doğrudan tütün, mide kanserinin ise beslenme ile ilgili olduğunu vurgulayan Şahin,
mide kanserinde beslenme biçiminin çok önemli olduğunu dile getirdi.  

Şahin konuşmasında; "Fazla tuz kullanılması, taze sebze ve meyveden fakir, nişasta ve şekerden zengin beslenme, gıdaların piştikten sonra uzun süre bekletilerek tüketilmesi, mide kanserine yakalanma riskini artırıyor. Yiyeceklerin saklanış biçimi de mide kanseri sıklığını artırıyor. Konserve, salamura veya tütsülenerek saklanan besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle et ürünlerinin salamurası yapılırken nitrat ve nitrit tuzları kullanılmaktadır. Bu tuzlar ısıtma sırasında veya mide içinde güçlü kanser yapıcı maddelere dönüşürler. Olumsuz şartlarda saklanan ve bayat gıdalarda bulunan bakteri ve küf mantarlarıyla karşılaşması sırasında da bu kanser yapıcılar ortaya çıkabilir."

Mide kanseri açısından pişirme yöntemlerinin de önemli olduğunu, besinlerin direkt ısı kaynağı ile temasının olduğu yöntemler, ızgara ve döner gibi aşırı pişirilmiş ve yanık besinlerin mide kanseri sıklığını artırdığına işaret eden Şahin, "Yapılan araştırmalar mide kanserinde ailesel yatkınlığın da önemli olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

"Helicobakter pylori" bakterisinin sebep olabileceği mide ülserinde ve "Kronik atrofik gastrit" hastalığında da mide kanseri olasılığının arttığını kaydeden Şahin, bu hastalıktan korunmak için şu önerileri dile getirdi:  "Bol taze sebze ve meyve tüketin, kırmızı et, balık ve tavuğu dengeli bir şekilde tüketin, ızgarada pişirilmiş gıdaları tercih etmeyin, konserve gıdaları fazla tüketmekten kaçının, sigara ve alkol kullanmayın, ideal kilonuzu koruyun, yaşam boyu spor yapın, fazla tuzlu yemekten kaçının, vücudunuza duyarlı olun, erken uyarı olabilecek belirtileri gözden kaçırmayın"

Mide kanserine yakalananlarda erken tanı sayesinde tedaviye zamanında başlanmasının yaşama şansını çok yükselttiğini bildiren Şahin, "Ancak erken belirtilerin çoğu hastalar tarafından önemsenmediği için ne yazık ki mide kanseri genellikle tedavi şansının azaldığı ileri dönemlerde fark edilebiliyor. Mide filmi oldukça değerli bir tanı yöntemi olmakla birlikte yetersizdir. Bunu takiben mide içinin çeşitli cihazlarla gözle muayenesi (endoskopi)ve biyopsi(dokudan örnek alınması) yapılarak kesin tanı konulabilir" diye konuştu.

Prof. Dr. Şahin, Karın üzerinde mide bölgesi ve onun etrafındaki bölgede rahatsızlık, ağrı ve ağırlık hissi, emeklerden sonra rahatsızlık, erken doyma, yutma güçlüğü (midenin yemek borusuyla birleşim bölümü bölgesine yerleşen tümörlerde) , bulantı ve kusma, sindirim sisteminde kanama veya gizli kanama, siyah renkli dışkı, demir eksikliği anemisi gibi belirtilerin bulunması halinde doktora başvurulması ve tetkik yaptırılması önerisinde bulundu.

Mide kanserinde, hastalığı taşıyan mide kısmının olabildiğince geniş olarak çıkartılarak cerrahi müdahale uygulandığını belirten Şahin, "Erken tanı bu tedavinin başarı şansını çok artırır. Erken tanı ve erken cerrahi müdahale, hastanın yaşama şansını artıran en önemli işlemdir" şeklinde konuştu.

Konferans sonunda Aksaray Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Haluk Tümer Konya Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD Başkanı ve Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Şahin’e teşekkür ederek günün anısına bir plaket takdim etti.

Bu haber toplam 1619 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.