Migrenin Tedavisi Var

Migrenin Tedavisi Var

Nöroloji Uzmanı Dr. Şenol Peker migren hakkında çok önemli bilgiler verdi. Migrenin halk arasında tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlık gibi görülmesinin son derece yanlış bir anlayış olduğunu dile getiren Dr. Peker sebepleri, tetikleyicileri ve tedavis

 

 Migren problemi olan hastalara önemli uyarılarda bulunan Özel Selçuklu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Şenol Peker, “migrenli hastalar problemlerini tanımalı, ağrıyı başlatacak sebeplerden uzak durmalı, doktor kontrolünde olmaya özen göstermelidir”dedi

Nöroloji Uzmanı Dr. Şenol Peker şunları iletti:

“Toplumun büyük bir kesiminin problemi olan baş ağrıları çekilmesi zor zaman dilimlerine sebep olur. Çoğu insan baş ağrılarıyla değişik dönemlerde karşılaşır ve çareler arar. İnsanlar ağrının şiddetine göre farklı vehimlere kapılabilir, Migren şiddetli baş ağrısının diğer ismidir.

Migrenli kişiler günlük işlerini yapmakta zorlanabilir veya hiç yapamayabilirler. Migren tekrarı olan ancak kontrol edilebilen bir hastalıktır.

Migren, hastalarda farklı şekillerde görülebilir. Özellikleri kişiye göre değişiklik gösterebilir. Başı zonklatan, giderek şiddetlenen, başın yarısını ve ya tamamını etkileyen bir şiddeti ve değişken bir süresi olabilir. Bazı hastalarda sık tekrar eden ağrılar, bazılarında daha seyrek görülebilir. Migrenli kişi ağrılarla beraber bulantı ve kusmalar yaşayabilir, ışık, ses, gürültü ve ısıdan rahatsız olabilir. Bu yüzden bazı hastalar karanlık ve tamamen sessiz ortamlarda kalmak dinlenmek isteyebilirler.  

Migren, tehlikeli bir hastalık değildir. Sakat bırakıcı ya da ölümcül sonuçları görülmemiştir. Tam olarak nedenleri belirlenmese de tıpta damarsal baş ağrısı olarak bilinmektedir. Öte yandan beyindeki bazı kimyasal maddelerin ağrılarda önemli rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu maddeler arasında özellikle serotonin etkilidir.

Bunların yanı sıra migrenin başlamasına sebep olan başlıca faktörler stres, hormonal değişiklikler, diyet faktörleri, uyku düzeni, iklimsel değişiklikler olarak sıralanabilir. Hormonal değişikler migrenli kadınların çoğunda etkilidir. Ağrılar menstrüasyon döneminde sıklaşabilir, daha şiddetli olabilir. Diğer yandan yiyecek -  içeceklerde bulunan bazı maddeler de damarlar üzerine direkt etki edebilir. Alkol hemen etkilerken, kafein ve nikotin dolaylı etkide bulunur. Sigara kokusu gibi bazı ağır kokular migreni tetikleyebilir.

Migren 17–35 yaş arasında başlayan, bu dönemde sıklıkla süren ancak 50’li yaşlarda azalan bir sıklığa sahiptir.

Migrenli hastalar problemlerini tanımalı, ağrıyı başlatacak sebeplerden uzak durmalı, doktor kontrolünde tedaviye devam etmelidir. Çünkü migren takip edilebilen tedavisi olabilen hastalıktır.”

Bu haber toplam 1283 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.