Mücahit Tokmak"Yabancı Doktor ve Hemşire Çözüm Değildir"

Mücahit Tokmak"Yabancı Doktor ve Hemşire Çözüm Değildir"

Türk Sağlık Sen Aksaray Şube Başkanı Mücahit Tokmak, yabancı doktor ve hemşirenin çözüm olamayacağını bildirdi.

Tokmak, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı teşkilat yapısını değiştiren kanun hükmünde kararnamenin yayınlandığını, sosyal diyalogdan uzak, tarafların ve sivil toplumun görüşü alınmadan hazırlanan kararnamede yer alan düzenlemelerin sağlıkta çalışma hayatına zarar verecek nitelikte olduğunu öne sürdü.

Tokmak'ın, düzenlemede Türkiye'de yabancı doktor ve hemşirenin çalışmasına imkan getirildiğini belirttiği açıklama şöyle:

"Biz hemşire ve doktor açığımızı kendi öz kaynaklarımızı planlı bir şekilde kullanarak kapatılmasından yanaydık. Türk diline hakim, Türk kültürünü bilen 100 bin doktor ve 400 bin hemşire nereden bulunacak merak ediyoruz. Nerelerden nasıl doktor ve hemşireler gelecek bunları da hep birlikte göreceğiz. Bu düzenleme popülist bir yaklaşım olmuştur. Yabancı doktor ve hemşire bizim için çözüm değildir. Yeni sorunların adıdır. Ayrıca bu düzenleme zor şartlar altında görev yapan doktor ve hemşirelerimizin moral ve motivasyonlarını bozacaktır."

Kararnamede olumlu düzenlemeninde olduğunu ifade eden Tokmak, tüm çalışanların kadrolu olmasından yana olduklarını ancak kanun hükmünde kararname ile vekil-ebe hemşirelerin 4/B'li sözleşmeli kadroya geçirilmesininde olumlu olduğunu vurguladı.

Tokmak, kararnamede yer alan ve çalışanların aleyhine olan konularla ilgili sendika olarak gerekli girişimlerde bulunmak için bir rapor hazırladıklarını ve bu raporun yetkililere iletilerek ilgili konularda hukuki sürecin başlatılacağını kaydetti. Bu haber toplam 990 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.