Nasıl eğlenceli bir anne olursunuz?

Nasıl eğlenceli bir anne olursunuz?

İyi bir çocuk yetiştirmek ama aynı zamanda da eğlenceli bir anne olmak mı istiyorsunuz?

İyi bir çocuk yetiştirmek istiyorsunuz. Ona en iyi olanakları sunuyor, karşılığında ondan başarılı, çalışkan ve mutlu bir çocuk olmasını bekliyorsunuz. Ama aynı zamanda hayattan zevk almasını, eğlenmesini de istemez misiniz? Tabii ki istersiniz. Bunun için öncelikle siz eğlenceli bir anne olmalısınız ki çocuğunuz da bu etkiden faydalansın.

Eğlenceli bir anne olmak, çocuğunuza yol göstermek için önemli. Uzmanlar, çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın uzunluğunun değil, kalitesinin önemli olduğunu vurguluyorlar. Bu nedenle onunla kısa kısa da olsa eğlenceli anları paylaşmak, çocuğunuzun hafızasında çocukluğuna dair güzel anıların kalmasını, mutlu bir yetişkin olarak hayata devam etmesini sağlar. 

Çocuğunuzla birlikte yapacağınız eğlenceli aktiviteler, onun için oyun anlamına gelecektir. Oyun, bir çocuğun gelişimi için en önemli gereksinimdir. Beden ve kafa yeteneğini geliştirmeyi; ona hesap, dikkat ve beceriye dayanan özellikler katmayı sağlayan; zamanı değerlendirirken bundan tat almasına fırsat veren bir tür uğraştır çocuk için. Bu oyuna dahil olan, yeni oyunlar yaratan anneler eğlenceli annelerdir.


Eğlenceli yemek

Anneler için iştahsız çocuklara yemek yedirmek her zaman büyük bir sorundur. Anne ne kadar “yemelisin” dese de çocuk ısrarla yemekten kaçar, huysuzluk yapar. Bunun için yemeği eğlenceli hale getirmek iyi bir çözüm olabilir. Yaptığınız yemekle ya da servis etme biçiminizle bir hikaye anlatmayı deneyin. Örneğin, yemeği tabağa koyarken garnitür, domates gibi malzemelerle insan şeklinde yerleştirin. Havuçları tabakta ev şekline getirin ya da patatesleri kalıplarla hayvan şeklinde kesin. Çeşitleri çoğaltmak, hayal gücünüze kalmış.

Yemeklerden bir hikaye yaratın. Bu hikayeyi çocuğunuzla birlikte geliştirin. Böylece hem yesin, hem hayal gücünü zorlayarak hikayeyi devam ettirmeye gayret etsin. Ve tabii yemek saati her ikiniz için de bir zahmet olmaktan çıkıp eğlenceli bir aktiviteye dönüşsün. 

Özel sinema gecesi

Çocuklar özel adlar verilmiş aktiviteleri severler. Örneğin, “özel sinema gecesi”, “pizza cuması”, “oyun parkı günü”... Tabii bu seçenekler, hayal gücünüze ve çocuğunuzun beklentisine göre değişir, gelişir. Haftanın belli günlerini belli aktivitelere ayırarak onun için heyecanlı bir bekleyiş yaratabilirsiniz. Mesela, özel sinema gecesinde çocuk filmi DVD’si izleme için evde sinema ortamı yaratabilir, pizza cumasında bazen arkadaşlarını da aktiviteye dahil ederek pizzacıda buluşma ayarlayabilirsiniz.

Haftada bir ya da 15 günde bir oyun salonunda ya da oyun parkında çocuğunuza oyuncaklarla mutlu anlar hediye edebilirsiniz. Pudra.com olarak, haftanın hangi günleri hangi aktiviteler içinde annesiyle mutlu dakikalar geçireceğini bilmenin çocuğunuzu çok keyiflendireceğini garanti ediyoruz. 

Spontane olun

Genelde pek çok plan yaparız ve sonra onları zorla birbirine entegre etmeye çalışırız. Tabii bunda ne kadar başarılı olabilirsek... Bazen eğlenceli zaman geçirmek için planları pencereden dışarı atmak gerekiyor. Plan dışı, anlık fikirler bazen daha iyi işliyor. Sinema için her zaman hafta sonuna plan yaparken, bir kez de hafta içi mesai sonrası alın çocuğunuzu, birlikte sinemaya gidin. Evde zaman geçirdiğiniz zamanlarda, üşenmeyin, öğle yemeğini dışarıda çocuğunuzla birlikte bir pikniğe dönüştürün.

Burada anahtar, esnek olmak. Anlık değişimlere açık olun, enerjinizi toplayın ve çocuğunuzla birlikte değişik bir şeyler yapmak için kendinizi teşvik edin. 

Okulu asın (Tabii ki her zaman değil, bazen)

Tamam, tamam, pudra.com'un bu fikrini desteklemiyor olabilirsiniz! Sadece yaşanmış bir örnekten yola çıkarak şunu söyleyelim: Oğluyla hafta içi bir gün sürpriz bir seyahate çıkmış anne, bu seyahatin oğlunun hafızasına çocukluğunun en mutlu anısı olarak kazındığını söylüyor. Ve evet, çok nadiren de olsa eğlenceli bir yolculuk için okulu asmak, fena bir fikir olmayabilir. 


Duvar boyamaca

Çocuğunuza evin dekorasyonunda size eşlik etme şansı verin. İşe kendi odasının dekorasyonundan başlayabilirsiniz. Duvarlarını değişik renklere boyamak için eline fırça ve boya verin. Üstü kirlenecek korkusunu bir kenara bırakıp belki sadece bir duvarı çocuğunuzun gönlünce renklendirmesi, resimler çizmesi için ayırın. Fonda bir müzikle boyama işini dans eşliğinde müthiş bir eğlenceye çevirebilirsiniz. 

pudra.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.