Mustafa Bozdağ

Mustafa Bozdağ

Orta Anadolu’nun Cennetiydi, “Eşmekaya!”

Orta Anadolu’nun Cennetiydi, “Eşmekaya!”

Bu hafta içerisinde sosyal medyadan izlediğim, Eşmekaya’lı Şaban Güneş abimizin,  NTV’ye vermiş olduğu röportaj beni duygulandırdı.  

Bölge insanı olarak şapkayı bir kez daha önümüze koymamız gerektiğini gösterdi.

Geçmiş yıllarda, Eşmekaya Konya Aksaray arasında içerisinden su geçen binlerce meyve ve diğer ağaçların bulunduğu Orta Anadolu’nun adına türküler yakılmış en güzel beldesi idi.

Bilinçsiz su politikaları ve Kuraklık Eşmekaya’yı bu hale getirdi. Artık bu işe bir dur deyip bölgenin ve bölge halkının geleceği için bu bölgeye acilen su getirilmesi gerektiğini Eşmekaya Belediye Başkanı Tayfur başkanda sosyal medya hesabından paylaşım yaparak bu sorun bölgenin en büyük sorunu olduğunu ifade etmiştir.

Şaban Güneş Abinin, NTV’ye vermiş olduğu nostaljik röportajı bizleri eskiye götürdü.

Bu röportajı özetlersek;

Eskiden Eşmekaya ’da Bağlıca gölü, bu gölünde bir su yatağı varmış, Bu gölden saniyede 960 litre su akarmış, Bağlıca gölü Şu an Fayları kırılmış ve kurudu.

Eskiden Eşmekaya tamamen bağlık bahçelikti. Çok güzel meyve ağaçları vardı. Çok muazzam erikler, elmalar, kayısılar ve kirazlar yetişirdi. Türkiye’nin her yerine ihraç edilirdi. Şimdi susuzluktan bu Ticaret’te yok oldu.

Birde solak değirmeni vardı,

 Burada vatandaşlar günlerce nöbet tutardı.  Konya’nın Karakaya’sından tut Aksaray’ın birçok yerleşim yerinden solak nöbet beklerlerdi.  Sular bitti bu nöbette bitti.

Eşmekaya Orta Anadolu’nun cennetiydi.

Su yönünden, kuş yönünden her türlü hayvan vardı. su bu hayvanlarda zamanla yok olup gitti.

Şaban Abi Devlet su işlerine sitem etmiş haklıda,

Devlet Su işlerinin bazı yanlış politikaları,  bunların başında ruhsatsız kuyular geldiğini ve çok gereksiz kuyuların açıldığını ifade etmiş, Küresel ısınmanın etkisi ile de bölgede suyun bitme noktasına gelmiştir. Sular düşüncede Eşmekaya ve Konya ovası kurudu.

Spikerin son sorusu ise Şaban abiye; Allahtan bir dilek dileseniz ne istersiniz?

Şaban Abide, Su isterdim demiştir.

Sonuç olarak eskiden Eşmekaya daha güzeldi daha canlıydı. Bu güzellikleri suya bağlı olarak tek tek yok oldu. Eskiden var olan günümüzde de varlığını sürdüren benim bildiğim Eşmekaya Koyun Yoğurdu kalmıştır. Umarım o da yok olmaz.  Bu suya çare ’de Şu an CHP aksaray il başkanlığını yürüten Av. Ali Rıza Toprak’ın bölgedeki kuraklığa dikkat çekmek için 3-4 yıldır periyodik olarak yaptıkları kovalar ile su dökmesi yetmez. 

Açıklamanın sonu ise Türkiye açısından çok acı, Son 50 yılda Türkiye’de sulak alanları yüzde 50 si kurudu.

Eşmekaya gölü tamamen kurudu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Bozdağ Arşivi