Prof. Dr.El Hatip İsrail Çıkışını Değerlendirdi

Prof. Dr.El Hatip İsrail Çıkışını Değerlendirdi

Aksaray Üniversitesinde yıllardır görev yapan ve başarılı projeleriyle dikkat çeken Filistinli Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatem El Hatip Türkiye'nin İsrail'e karşı çıkışı ve Filistin ile ilgili yaptığı girişimleri değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin başta olmak üzere Arap Dünyasında kahraman olarak  görüldüğünü ifade eden Hatem El Hatip, “Türk halkı ve Türkiye tüm Arap dünyası ve özellikle Filistin için bir kahraman konumundadır. Benim ailem hala Filistin'de yaşıyor. Tüm girişimlerin ardından halkımın hak ettiği değerlere kavuşmasını bekliyorum. Ancak ABD ve Avrupa ülkeleri buna izin vermemek için ellerinden geleni yapacaktır.”dedi.

Babası, annesi ve kardeşlerinin Filistin’de yaşadığını ifade eden Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatem El Hatip, “Benim ailem Filistin’de yaşıyor. Son gelişmeleri, Türkiye’yi Filistin halkı çok yakından takip ediyor. Hatta Türkiye, Filistin halkının gözünde kahraman bir ülkedir. Türkiye Arap dünyasının yıllardır yapamadığını yapıyor. Filistin halkının haklarını savunuyor. Filistin halkı Türkiye’nin bu tutumunu unutmayacak.”dedi.

BARIŞ VARKEN FİLİSTİN’E ZOR GİRDİM

2004 yılında ailesini görmek için Filistin’e gittiğini ifade eden Hatem El Hatip, “O zamanlar bu olaylar yoktu ve İsrail ile Filistin arasında ateşkes vardı. Tel Aviv’den Filistin sınırına gittim. Türk pasaportumu gösterdim. Benim tam 3 saat boyunca sorguladılar. Şimdi o sınırdan geçmenin hele bir Türk pasaportuyla imkânsız derecede olduğunu düşünüyorum. Ben orada kardeşimle otururken bir araba hızla yanımızdan geçti. Ardında da başka bir araba Sonra baktım savaş helikopterleri ortaya çıktı. Helikopterden kaçan araca bir füze ve araç havaya uçtu. Herkes patlayan araca koştu. İçinde paramparça cesetler vardı. Cesedi bir araya getirdik ve şehit nidaları altında defnedildi. Filistin halkının hergün yaşadığı bunlar. 15 metre duvarlar, duvara yaklaşan öldürülüyor. İsrail istediği gibi baskın saldırı yapıyor. Şimdi soruyorum. Doğu ve Güneydoğu illerine insan hakları adı altında Avrupa’dan heyetler geliyor. Belki yüzlerce gelmiştir. Bu heyetler neden Filistin’e gelmezler. Neden esaret altında tutulan halkı görmezler. Neden cinayetleri görmezler. Bu onların yaklaşımını gösteriyor. İsrail olunca işler farklı yürüyor.”dedi.

ÇABALAR İNŞALLAH SONUÇ VERİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’nın hatta birçok Arap ülkesinin söyleyemediği gerçekleri söyleyebildiğini ifade eden Hatip, “Arap ülkeleri bu katliamı yıllardır görüyor ama ses çıkarmıyorlar. Çünkü ABD ve Bazı Avrupa ülkeleri onları resmen haraca bağlamış ve onlardan izinsiz hareket edemiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan yıllardır söylenemeyen gerçekleri söylüyor. Arap dünyasında ona karşı müthiş, tarif edilemez bir sevgi oluştu. Hatta bu durumdan bazı Arap liderler rahatsız ama halkın sevgisi karşısında seslerini çıkaramıyorlar. Benim isteğim ve umduğum çabaların sonuç vermesi ve Filistin’in, ailemin özgürlüğüne kavuşması. Ancak görüyorum ki bu kolay olmayacak. Hatta çok zorlu bir süreç yaşanacak. Çünkü İsrail lobisi çok güçlü bir konumda bulunuyor. Umudum çok değil ama yinede var.”dedi.

Bu haber toplam 1081 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.