Prof. Dr. Kafalı, Aydınlar Ocağı’nda konuşacak

Prof. Dr. Kafalı, Aydınlar Ocağı’nda konuşacak

‘Konya’nın Dede Korkut’u olarak bilinen Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Aydınlar Ocağı’nın davetlisi olarak Konya’da bir konferans verecek.

Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, “Konya’nın Dede Korkut’u olan Prof. Dr. Mustafa Kafalı, 30 Kasım 2010 Salı günü şehrimize gelerek “Türk Tarihine Umumi Bakış” konulu bir sohbet yapacak. Sille Kültür Evi’nde saat 20.00’da başlayacak olan bu sohbete bütün hemşehrilerimiz davetlidir” dedi.
Prof. Dr. Mustafa Kafalı’ya bir çok sürpriz yapılacağını da ifade eden Dr. Mustafa Güçlü, “86 yaşında olan kıymetli hocamıza sağlık, sıhhat ve afiyet diliyoruz. Bizleri kırmayarak davetimize icabet ettikleri için de ayrıca teşekkür ediyoruz. Bilindiği üzere Kafalı hocamız, Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümü’nün de başkanlığını yapmış, Selçuklu tarihi üzerine kitapları ve yayımlanmış makaleleri bulunan mümtaz bir simadır” diye konuştu. Konya’nın Dede Korkut’unu dinlemek isteyenler için vasıta; Stadyum önünden saat 19’da, Belediye Camii önünden ise saat 19.05’de hareket ediyor.
MUSTAFA KAFALI KİMDİR?
1934 yılında Konya’da doğdu. Yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nde yaptı. 1960 Aralık ayında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin Umumî Türk Tarihi Kürsüsüne asistan olarak girdi. “Ötemiş Hacı’ya Göre Cuci Ulusu’nun Tarihi” adlı tezi ile Aralık 1965 yılında doktor ünvanını aldı.1971-1972 yıllarında bir yıl, üniversite kontenjanıyla Londra’ya giderek ilmî incelemelerde bulundu.Yurda dönüşünde tamamladığı “Altın-Orda Hanlığı’nda Sayın Han Sülâlesi Devri (1227-1360)” adlı tezi ile 1973 Kasımı’nda doçentlik ünvanını aldı.1974 Kasımı’ndan itibâren, mebsûb olduğu Türk Tarihi Kürsüsünün 3-6. sömestr öğrencilerine, sırasıyla: Altın-Orda ve Çağatay Hanlıklarıyla, İlhanlı Devleti; 7-8. sömestr talebelerine ise, Timur ve Timurlular tarihi; ayrıca Tarih Metodu derslerini verdi. “Kaynaklar” ve “Osmanlıca Metinler” üzerine seminer çalışmaları yaptı.1975-1977 ders yıllarında ise, Bağdat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, davetli öğretim üyesi olarak tedrisatta bulundu.M. Kafalı, Türkoloji kongrelerine katıldı. Profesörlük takdim tezi olarak sunduğu “Çağatay Hanlığı (1227-1345)” adlı eseriyle 24 Mayıs 1982’de bu ünvanı aldı.Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin 1976’da kurulan Tarih Bölümü’nün başkanlığını, S.Ü. eski Rektörü Prof. Dr. Erol Güngör döneminde yaptı.Türk Tarih Kurumu üyesi olan ve İngilizce ile Rusça bilen Kafalı, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.