Sağlık sektöründe ‘sağlık’sız işler

Sağlık sektöründe ‘sağlık’sız işler

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi’nde standartlara uygun olmayan medikal cihazları hastalarda kullandıkları iddiasıyla üç ilde eş zamanlı yapılan ope

Ekipler, Meram Tıp Fakültesi’nde görev yapan bir doktor ile medikal firması görevlilerinin de bulunduğu 15 kişiye yönelik sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenledi.
Konya merkezli üç ilde yapılan operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin standartlara uygun olmayan medikal cihazları hastalara taktıkları ve haksız kazanç elde ettikleri iddia edilirken aynı kişilerin Tıp Fakültesi’nde usulsüz yaptıkları da ileri sürüldü. Farklı adreslerden alınan15 kişi Numune Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra yeniden şubeye götürüldü. Operasyonların devam ettiği ve soruşturmanın ise çok yönlü olarak sürdürüldüğü öğrenildi.
Operasyonun ardından Selçuk Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü operasyon ile ilgili açıklama yaptı. Konya polisinin gerçekleştirdiği yolsuzluk operasyonuyla ilgili yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi, “Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’ne ihale yoluyla tıbbi cihaz ve malzeme satan bir firmanın ihale şartnamesinde taahhüt ettiği kalite ve standartta cihaz temin etmediği iddiası gündeme gelmişti. İddia üzerine hastanemiz tarafından Kasım 2009’da söz konusu firmaya ihtar çekilmiş, ardından da Aralık 2009’da firmayla ilgili savcılığa gerekli başvurular yapılmıştır. Firma ile yapılan ve 1 yılı kapsayan ihale ise hastane idaremiz tarafından taahhütlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle iptal edilmiştir.
Konuya ilişkin Konya Cumhuriyet Savcılığı, 28 Aralık 2009’da hastanemizden söz konusu firmanın ihale, temin ve malzemelerine ilişkin tüm bilgi ve belgeleri talep etmiş, 12 Ocak 2010’da ise idaremiz tarafından tüm bilgi ve belgeler savcılığa ulaştırılmıştır. 1 Şubat 2010’da ise Milli Eğitim Bakanlığı ile gerekli yazışmalar yapılarak, firmaya Meram Tıp Fakültesi Hastanesi için ihale yasağı getirilmiştir.
Söz konusu yasaklama kararı 8 Şubat 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Belirtildiği üzere söz konusu firmaya ilişkin şikayet başvuruları hastane idaremiz tarafından yapılmış ve takibinde de firmaya gerekli tüm yaptırımlar kararlılıkla uygulanmıştır” denildi.
merhaba

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.