‘Samsun’a Ermeni devletini engellemek için çıktı’

‘Samsun’a Ermeni devletini engellemek için çıktı’

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbeti’nde, “İnsan Atatürk” anlatıldı. Araştırmacı-Yazar Mustafa Azılıoğlu, Mustafa Kemal’in yaşantısını doğumundan ölümüne kadar ele alarak Atatürk hakkında yazılan lehte ve aleyhte eserlerden

Bunlar arasında Konya Valiliği yapan Cemal Bardakçı’nın “Anadolu İsyanları”nı, gazeteci-yazar Afif Evren’in “Konya ve Atatürk” ile Hüsamettin Ertürk’ün kaleme aldığı “İki Devrin Perde Arkası” isimli kitapları sayan Mustafa Azılıoğlu, Dr. Riza Nur’u da ihmal etmedi.
Yazar Azılıoğlu, Atatürk’ün soyağacı ile ilgili babası Ali Rıza ile annesi Zübeyde Hanım’dan da bahsetti. Azılıoğlu, Ali Rıza ile Zübeyde evlendiklerinde Ali Rıza’nın 30, Zübeyde’nin de 14 yaşında olduğunu ve Ahmet, Ömer, Fatma, Naciye, Mustafa ve Makbule adında 6 çocuklarının dünyaya gelerek bunlardan sadece Mustafa ile Makbule’nin hayatta kaldığını söyledi. Mustafa Kemal’in 1880’in ocak ayında doğduğunu ve bu tarihin daha doğru olduğunu belirten Azılıoğlu, babasını 7 yaşında kaybeden M. Kemal’in çocukluğunun zor şartlar altında geçtiğini ve haylaz, yaramaz, kavgacı bir yaratılışa sahip olduğunu kaydetti.
Atatürk’ün Samsun’a, kitaplarda yazıldığı gibi Cumhuriyet’i kurmak için çıkmadığını öne süren Azılıoğlu, Mustafa Kemal Samsun’a, Cumhuriyet’i kurmak için çıkmadı. Samsun’a çıkışı için Atatürk’e 5 görev verilmiştir. Bunlardan ilki İttihat Terakki kalıntılarının temizlenmesi, Pontusçuların cezalandırılması, Ermeni ve Kürt  devletinin kurulmasının önlenmesidir” dedi. Atatürk’ün Cumhuriyet’i kurma fikrinin Sevr’den sonra geliştiğini ve uygulama safhasına bu antlaşmadan sonra konulduğunu sözlerine ekledi. 

Bu haber toplam 1390 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.