Selçuklu Tıpta kansız karaciğer ameliyatı

Selçuklu Tıpta kansız karaciğer ameliyatı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Şahin, hastanelerinde titreşimle ısı oluşumu esasına dayanan Radyo Frekans (RF) enerjisi kullanarak ''kansız karaciğer'' ameliyatını gerçekleştirdiklerini bildirdi.


Prof. Dr. Şahin yaptığı açıklamada, daha az kesi, daha az ağrı gibi hastaya ve hekime büyük kolaylıklar sağlayan yöntemin çok büyük kolaylıkları olduğunu dile getirerek, normal bir karaciğer ameliyatında hastaya 4-5 ünite kan verilmesi gerektiğine dikkati çekti.
''Türkiye'de az sayıda hastanede uygulanan bu yöntemle hastaya hiç kan vermiyoruz. Çünkü hasta kan kaybetmiyor. Ameliyattan sonra daha hızlı bir iyileşme gerçekleşiyor. Karaciğerin hastalıklı olmayan yeri korunabiliyor. Diğer yöntemde kanserli hastada karaciğerin sağlam dokusu da mecburen alınıyordu. Ama kansız yöntemde sadece kanserli bölgeyi çıkartıyoruz'' diye konuşan Şahin, bu teknik ile hekime daha iyi çalışma imkanı sunulduğunu anlattı.
AMELİYAT SÜRESİ KISALIYOR
Kansız ameliyatla operasyon süresinin kısaldığını ifade eden Prof. Dr. Şahin, şunları kaydetti:
''Bu yöntem tümörlü karaciğerin çıkarılmasını, çıkarılamayacak kadar büyükse tümörün kömürleştirilerek yok edilmesini sağlıyor. Bu tekniği karaciğerde, böbrekte ve dalakta uyguluyoruz. Karaciğer ameliyatları zor ve mükemmel bir ekip çalışmasını gerektirir. Özellikle normal bir karaciğer ameliyatı 4-5 saat sürer. Bu teknikle 40-60 dakika sürüyor. Narkoz alma süresi kısadır. Hastaya zararı bulunmamaktadır.''
Kansız ameliyatın laparoskopi yöntemiyle nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgiler veren Şahin, ''Karın boşluğunu bir iğne yardımıyla gaz vererek şişiriyoruz. Göbek deliği hizasından karın içerisine kamera sistemi yerleştiriyoruz. Karın duvarında 3-4 adet 5-10 milimetre genişliğinde delikler açıyoruz ve karın boşluğuna cerrahi işlemin yapılmasında kullanılan aletleri sokuyoruz. Daha sonra gerekli cerrahi müdahaleyi yapıyoruz'' dedi.
Hastanelerinde bugüne kadar 35 hastaya kansız karaciğer ameliyatı yaptıklarını ve başarılı olduklarını anlatan Şahin, bu teknikle kalın bağırsağın karaciğere yayılan tümörlerini de aynı seansta alabildiklerini vurguladı.
Kalın bağırsak kanserlerinin karaciğere yayıldığı zaman önce kalın bağırsak ameliyatının yapıldığını, hastanın durumunun düzelmesinin ardından 3 ay sonra da karaciğer ameliyatını gerçekleştirildiğini belirten Şahin, bu yöntemle iki ameliyatı tek seansta yapabildiklerini söyledi.
Şahin, konunun önemini vurgulamak açısından dünyada her yıl 1 milyon yeni karaciğer kanseri tanısının konulduğunu sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1611 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.