Serebral Palsi'ye dikkat

Serebral Palsi'ye dikkat

Konya Fizikon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanı Dr. Nagihan Yararoğlu, Serebral Palsi hastalığının kas, sinir ve iskelet sistemlerinde bozukluklara yol açtığını söyledi.

 

Serebral Palsi’nin, yaşamın erken dönemlerinde henüz gelişimini tamamlamamış olan beynin, ilerleyici olmayan hasarına bağlı olarak ortaya çıktığını belirten Yararoğlu, bunun kalıcı fakat değişime uğrayabilen hareket bozukluğu olduğunu anlattı.

 

Yaklaşık bin canlı doğumda yüzde 2-3 oranında görülen Serebral Palsi hastalığının son yıllarda artış gösterdiğini belirten Yararoğlu, “Bunun nedeni ise, daha önce hayatta kalma şansı düşük olan erken doğumlu, düşük doğumlu ve sarılıklı çocukların yaşatılmasıdır.”dedi.

           

Serebral Palsi hastalığının üç çeşidi olduğunu dile getiren Uzman Dr. Nagihan Yararoğlu, birincisinin spastik, ikincisinin istemsiz hareketler veya denge bozukluğu şeklinde olduğunu dile getirdi. Üçüncü çeşidini ise, ilk iki çeşidin birlikte görülmesiyle meydana geldiğini anlatan Yararoğlu, şunları söyledi: “Spastik çocuk, yarı felç şeklinde olabilir. Bu çocuklar 1 ile 2,5 yaşlarında yürüyebilirler. Bacaklarda belirginlik var ise, spastik çocuklar 4 ile 7 yaşlarında yürüyebilirler. Hem kollarda hem de bacaklarda belirgin spastik çocukların yüzde 25’inde hastalık hafif seyreder.”diye konuştu.

 

Bu hastaların yürüyebileceğini kaydeden Yararoğlu, günlük yaşam aktivitelerinin hafif kısıtlamalarla yapılabileceğini belirtti. Hastalığa yakalanan çocukların yarısında, hastalığın orta derecede seyrettiğini dile getiren Uzman Dr. Nagihan Yararoğlu, böylelikle çocukların tam bağımsız olamayacaklarını aktardı.

 

Geriye kalan çocukların yüzde 25’inde ise hastalığın ağır seyrettiğini bildiren Yararoğlu, “Bu çocuklar hayat boyu bakıma muhtaç olurlar.  İlerlemeyen bu hastalık, uygun ve uzun süreli bir rehabilitasyon programının yanı sıra, diğer yardımcı tedavi yöntemlerinin uygulamasıyla da daha iyi bir duruma getirilebilir.”diye konuştu.

Bu haber toplam 1341 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.