SGK HİZMETLERİ ŞİFRESİZ GÖRÜLMEYE BAŞLADI

SSK’ lı ve Bağ-Kur’lular PTT’den şifre alamayanlar kendilerine ait hizmet dökümlerini göremediler. Bu sistem yaklaşık 1 yıl devam etti. 15 Aralık 2011 tarihinden itibaren vatandaşlarımız hizmetlerini yeniden şifresiz olarak www.sgk.gov.tr den görmeye başlamıştır.

 SSK’lılar ve Bağ-Kur’lular 1 Kasım 2010 tarihinden önceki uygulama da ise hizmetlerini, tescillerini, borçlarını, hizmet çakışmalarını ve fazla ödemelerini görebiliyorlardı. Şimdi ise sadece hizmetlerini görebiliyor. Bunun yanında şifresiz uygulamada çok teferruatlı bir uygulamanın olduğunu görüyoruz. Daha önceki şifresiz uygulama ise sadece SSK ve Bağ-Kur sicil numaraları ve TC no ile bütün hizmet dökümlerini görüyorlardı. Şimdiki şifresiz sistemde ise vatandaşın T.C. İli, İlçe, Baba adı, Cilt, Aile sıra no, doğum tarihi ve güvenlik kodunu girmek sureti ile hizmet bilgilerini ancak görebiliyorlar.

Bu şifresiz uygulamada ölmüş sigortalıların ve bağ-kur sigortalıların hizmet tescil bilgilerine ulaşmak mümkün görünmüyor. Çünkü ölü vatandaşlarımızın kimlik bilgileri olmadığı için tescillerine ve hizmetlerini göremiyorlar. Birde 1 Kasım 2010 tarihinden önceki şifresiz uygulamada vatandaşlarımız isim ve soy isimlerini yazmak suretiyle hizmet bilgilerine ulaşabiliyorlardı. Bu uygumla en çok ölmüş kişilerin hizmet bilgilerini ve tescillerini daha kolay erişilebildiğini sağlıyordu.  Genel anlamda düşünecek olursak vatandaşlarımızın ölmüş Anne-Baba ve Eşlerin sigorta tescillerine ulaşamıyor. Buradaki çok önemli mesele ölmüş vatandaşlarımızın geride bıraktığı dul eş ve çocuklar ölen Anne-Baba ve eşlerinin hizmet bilgilerine ulaşabilmiş olsalar kendilerine maaş bağlatabilecekler. Bu bilgilerine ulaşamadıkları için gerçekten mağdur olduklarını ve bir çoğununda kırsal kesimde olmasından dolayı haklarının nasıl alacaklarını nereye nasıl müracaat edeceklerini bilmiyorlar. Günümüz internet çağında olmasına rağmen bazı şeylerden mağdur olduğumuzu ve haklarımızın şifreli olduğunu düşünüyorum. SGK Kurumu Başkanı Sayın Fatih ACAR Bey bu konuya el atacağını ve bu uygulamanın daha kolay ulaşılabilir hala gelmesini sağlayacaktır. İsterlerse SSK’ lılar ve Bağ-Kur sigortalılar hizmet bilgilerinin başkaları tarafından görünmesini istemiyorlarsa bağlı bulundukları SGK kurumuna bir dilekçe ile müracaat etmeleri halinde bilgilerini şifreli olarak sadece kendileri görebilirler.

SGK ’ nın başında bugün gerçekten işini bilen, kurumun geçmişini bilen, sosyal güvenlikten anlayan ve kurumsal hafızaları ile birlikte gelecek planlayabilen Başkan Fatih ACAR, başarılı müfettiş iken SGK İstanbul İl müdürlüğü yapmış ve şimdi SGK Başkan yardımcısı olan Mustafa KURUCA ve Genel Müdür Cevdet CEYLAN ve ne güzel ki bakanımız Faruk ÇELİK ile birlikte İŞİN EHLİNİ bilen çok kıymetli insanlara emanet olduğunu biliyoruz. Öyle görülüyor ki Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Devlet anlayışı içerisinde vatandaşlarımıza güzel hizmetler verecektir.

 

         Güçlü olarak sosyal güvenlikte kalın.

                                                                                    

                                                                               Hüseyin GÜÇ

                                                         İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Bu yazı toplam 1142 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum