Soğuk yüz felci riskini artırıyor

Soğuk yüz felci riskini artırıyor

Uzmanlar soğuk havalarda yüz felcine karşı dikkatli olunması konusunda uyardı.

 
Konya Fizikon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Dr. Ayşe Nur Tekin, yüz felcinin soğuk havalarda, yüz kaslarını kontrol eden sinirlerin hasarı sonucu görüldüğünü söyledi. Yüz felcinden yüzün sağ ya da sol yarısının etkilendiğini belirten Tekin, “Göz kapanmaz ve ağız bir tarafa doğru çekilir. Beraberinde kulak arkasında ağrı, tat duyusunda azalma, gözde yaşarma, işitmede aşırı duyarlılık olabilir. Yüz felçlerin çoğu idiopatiktir yani belirli bir sebep yoktur” dedi.
Yüz felcinde en iyi tedavinin bütün hastalıklarda olduğu gibi, hastalıktan korunmak olduğunu kaydeden Tekin, “Nedeni bilinmeyen felçler genelde yüzün ani soğuğa maruz kalmasıyla gelişebilir. Özellikle yüz ıslakken soğuğa maruz kalmak bu riski daha fazla arttırır. Hamilelerin bu durumu önlemek için daha fazla dikkat etmesi gereklidir. Yüzü atkıyla korunmalı ve sıcaktan soğuğa ani çıkışlar yapılmamalıdır. Felç olan yüz sıcak tutulmalıdır. Göz tam kapanmıyorsa gözün nemli kalması için mutlaka yatmadan önce göz kapatılmalı, damlalar ve pomatlarla göze bakım yapılmalıdır. Tedavide yüksek doz kortizon verilebilir” diye konuştu.
Dr. Ayşe Nur Tekin, Yüz felçlerinde belli bir zaman fonksiyon olmadığı için kaslarda zayıflık olacağını anlatan Tekin, “Sinir kendini toparlayıncaya kadar oluşabilecek bu zayıflığın önüne geçmek için fizik tedavi yapılır. Fizik tedavi kaslardaki spazmı çözmek, ağrıyı azaltmak ve kasları çalıştırmak açısından uygundur. Hastaya yüz kası egzersizleri, suyu pipetle içmek, sakız çiğnemek ve fasial tapping dediğimiz yüze uyuşma oluncaya kadar parmak uçlarıyla hafifçe vurma önerilir. Yüz felci egzersizleri günde en az 3-5 defa ayna karşısında yapılır. Bu egzersizlerde ağız, burun göz, alın kasları ayrı ayrı çalıştırılır. Yüz felci geçirenlerin çoğu ilk bir kaç ay içinde mükemmel denilebilecek şekilde iyileşirler ve başka tedavilere genellikle gerek kalmaz” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1405 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sağlık