Şükür ; Kırım'da mezar taşlarımız  yok olmasın

Şükür ; Kırım'da mezar taşlarımız yok olmasın

Rıdvan Şükür Sofuoğlu ile görüştü..

Kocaeli Kırım Türkleri Tarih komisyonu başkanı Rıdvan Şükür Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi Doc. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ile görüştü . Kırım'da bir yıl kalarak öğretim görevlisi olarak hizmet veren  ve kırım'da kaldığı süre içerisinde  çeşitli araştırmalar  yapan Doc. Dr. Ebubekir  Sofuoğlu yaptığı çalışmalar ile ilgili komisyon başkanı  Rıdvan Şükür ile görüştü. Kırım devlet pedogoji ve mühendislik üniversitesinde tarih konusunda çalışmalar yapan Doc. Dr. Ebubekir Sofuoğlu kaldığı dönem içerisinde çeşitli araştırmalarda bulundı, raporlar hazırladı.

kırım'daki mezar taşlarının koruma altına alınsın

Doc. Dr. Ebubekir Sofuoğlu Kırım'daki mezar taşlarının koruma altına alınması gerektiğini söyledi. Kırım'ın eski bir Türk yurdu olduğunun işareti sayılan mezar taşlarını  ortadan kaldırmak isteyen zihniyetin sistemli bir şekilde faaliyetlerini yürüttüklerini söyledi. Mezar taşları o yerlerin  kimlere ait olduğununun  işareti olduğunu söyleyen Sofuoğlu bu konudaki gerçeği saptırmak isteyenlerin  bu amaçla kırımda  1500  mezarı tahrip ettiklerini  ifade etti. Sofupğlu mazarlık tahribinin son derece hüzün veren zulüm olması bir yana  bunların değişik hoşa gitmeyen yerlerde çıkması ise bir şans olarak  görülmelidir dedi. Bu mezar taşlarının kurtarılması gerektiğini söyleyen sofuoğlu bu mezar taşlarının kayıt ve muhafaza altına alınarak tarihe kazandırılması gerektiğini ifade etti.
Tarih Komisyonu başkanı Rıdvan Şükür ise 1944 yılındaki  topyekün sürgün ile acılar içerisinde  bırakılan Kırım  Türklerinin mezarlıklarınında bile rahat bırakılmadıklarını söyledi. Mezar taşlarının o yerlerin tapu senedi gibi olduğunu söyleyen Rıdvan Şükür bu senetlerini ellerinden almak isteyenlerin bu konuda  yıllarca yok etme siyeseti izlediklerini söyledi.

Bu haber toplam 1636 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.