Sünnet, enfeksiyon hastalıklarını engelliyor

Sünnet, enfeksiyon hastalıklarını engelliyor

Yaz aylarıyla birlikte sünnet olan çocuk sayısı da arttı.

Yaz aylarıyla birlikte sünnet olan çocuk sayısı da arttı. Uzmanlar, sünnetin erkeklerin ileriki yaşlarında sağlık açısından büyük faydaları olduğunu ve özellikle enfeksiyon hastalıklarında riski azalttığına işaret ediyor.

Anne ve babaların, çocuklarını sünnet yaptırırken bazı hususlara dikkat etmeleri uyarısında bulunan uzmanlar, sünnet sonrasında iyileşme sürecinin gecikmesinin dikkate alınarak, en kısa zamanda sağlık kuruluşlarına başvurulması uyarısı yapıyor. Bu nedenle anne ve babaların sünneti uzmanlara, bir ameliyat mantığı ile hareket edilerek yaptırmaları gerekiyor.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara; sünnetin, tıbbi olarak birçok faydası olduğunun, yapılan araştırmalarda ortaya konduğunu ifade etti. Dr. Çetinkara, sünnetin, kanıtlanan en önemli sağlık getirisinin yeni doğan bebeklerde görülen idrar yolu iltihaplarının engellemesi olarak gösterdi. İlk günlerde yapılan sünnetin, bebekte idrar yolu iltihaplarına karşı 20 kat koruma sağladığını anlatan Çetinkara, sünnetin sağladığı faydaları ise şöyle anlattı:

“Sünnetin, kişilerde ileriki yaşlarda çeşitli enfeksiyonlardan koruma olasılığı yüksek olduğu tespit edilmiştir. Erkeklerde görülebilen bazı kanser türleri ve cinsel hastalıklarında sünnetli kişilerin daha az risk taşıdığı biliniyor.”

Genel olarak tekrarlayan idrar yolu iltihapları, idrar yapma zorluğu gibi herhangi bir sağlık problemi olmayan çocuklarda sünnet zamanı ailenin isteğine bırakılabiliyor. Bununla birlikte tıbbi gerekçeler olmadıkça 2-6 yaş arasında sünnet yapılmaması gerekiyor. Dr. Kadir Çetinkara, sünnette doğur dönemin, doğumdan sonra 24-48 saat olarak isimlendirilen yeni doğan dönemi olduğunu belirterek, şunları anlattı:

“2-6 yaş arasında yapılan sünnet, çocuğu psikolojik açıdan olumsuz yönde etkileyebilir ve çocukta ‘kastrasyon fobisi’nin gelişmesine neden olabilir. Çocuk, bunu, baba tarafından cezalandırılma olarak algılayabilir. Psikolojik komponentlerden dolayı sağlık problemi yok ise iki yaşından sonra çok fazla sünnet önermiyoruz. Eğer iki yaşına kadar yaptırmamışlarsa, altı yaşından sonra yaptırmalarını söylüyoruz. Sünnetten kaynaklanabilecek stresleri her çocuk farklı algılayabiliyor ve farklı tepki verebiliyor. Kimi çocuk anne baba tarafından sünnete hazırlanmışsa bir sorunla karşılaşılmayabiliyor ama bu hazırlanma süreci tam veya doğru bir şekilde yapılmamışsa kimi çocuk sünnetten sonra anne babasına ve yakın çevresine karşı daha saldırgan bir tutum sergileyebiliyor, içine kapanık hale gelebiliyor. Sünnetli penisin şekline alışma süreci bile çocukta bir keder halinin oluşmasına neden olabiliyor. Çocuğa bu stres ve kederi yaşatmamak, olumsuz duyguları asla hatırlamayacağı bir dönemde her şeyin olup bitmesi daha doğru gibi görünüyor.”

"SÜNNETİN YAPILIŞ ŞEKLİ ÖNEMLİ"

Sünnet sonrasında kanama, enfeksiyon, dış idrar deliğinde daralma gibi komplikasyonlar görülebiliyor. Komplikasyonlardan korunmak için sünnetin mutlaka, sünnet konusunda tecrübesi olan doktorlar tarafından, bir ameliyat gibi kabul edilerek hazırlıkların yapılması gerekiyor. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Sünnet sonrası oluşabilecek istenmeyen en önemli durumlar kanama, kesi bölgesinde iltihaplanma, peniste yaralanma, dış idrar kanalında daralma, deride yapışıklıklar şeklinde sıralanabilir. Toplumda hafife alınmasına karşın, yanlış sünnetten dolayı penisin taç kısmının tamamen koptuğu vakalarla dahi karşılaşıldığını unutmamak gerekiyor. Sünnet sonrası kanamanın devam etmesi, sünnetten 6-8 saat sonra çocuğun idrarını yapmaması, glans çevresindeki kızarıklık ve şişliğin 3. ve 5. günlerden sonra azalmaması, sarı renkte akıntı veya zar tabakasının varlığının devam etmesi bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu durumda hemen doktora başvurmak gerekiyor. Hiçbir sorun yoksa 7-10 gün arasında iyileşme gerçekleşiyor.


 

Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.