Tebrik ederim & Neden yok?

 Ama inanın zerre kadar bir taraf tutmuyorum. Tek amacım bir seçmen gözüyle başkanı köşeme taşıyıp ideal bir başkan olmasına yardımcı olmak. Şimdi başkanın yaptığı hizmetlerin bir kısmını beş başlıkta ele alıp, değerlendirmesini sizlere sunacağım.

Tahterevalli gibi birinin inip diğerinin yükseldiği, birinin yaptığını diğerinin yıktığı yirmi küsur yıl sonra ikiliği bitirme adına seçilen Başkan Alçay bir önceki başkan olan Şerafettin Meral’in başlattığı kanalizasyon ve parke yol çalışmalarını devam ettirdiği için tebrik ederim.

Fakat özellikle bazı evlere kanalizasyon ağı ve bazı yollara parke taşı hizmetlerinin götürülmemesi herkesin içinde ister istemez bir şüphe uyandırıyor. Eskil’in eski halinden hiç mi hiçbir farkı olmayan bu yollardan araba geçtiği zaman uçak dumanı gibi arkasında bir toz bulutu bırakıyor. Bu yollara parke taşı döşenmeyecekse asfaltlansa daha iyi olmaz mı? Başkan Alçay cevap vermeli bazı yerlerde kanalizasyon ve park taş hizmeti neden yok?

Eskil’in pek çok eksiği var elbette. Bu eksiklerden birisi de tören, şölen, konser gibi organizasyonların yapılacağı salondu. Bu eksikliği giderdiği için Başkan Alçay’ı tebrik ederim.

Fakat bu tür çok amaçlı salonlarda arka tarafın sahneyi tam görmesi için ya sahne yerden bayağı yüksektir ve geriye doğru gidildikçe zemin yükseltilir. İkisinin de yapılmadığı bu salonda oraya gelen ve arkada kalanlar sadece oraya gelmiş oluyor. İkinci bir eksik ise havalandırma problemidir. Kutlu Doğum etkinliğinde yüzlerce kişinin oraya girmesiyle resmen ortam hamam gibiydi. Buraya bir klima takılamaz mı? Şehirlerin bu tür salonları incelenip daha ideal bir salon inşa edilemez miydi? Sormak lazım başkana eğimli zemin ve klima neden yok?

Başkan Alçay’ı askerlere güzel bir veda gecesi yapmadaki çabasından dolayı tebrik ederim.

Fakat yaptığı bu gece çoğu insandan tepki aldı. Tepki gösterenler ise yerden göğe kadar haklı. Ankaralı Turgut’a ne kadar para verildi bilmiyorum ama verilen paraya yazık. Ben Ankaralı Turgut’un 3. parçasından sonra alanı terk ettim ve gördüm ki benim gibi hayal kırıklığına uğrayıp alanı terk eden onlarca kişi var. Zamanında Şerafettin Meral’in yaptığı artık gelenekselleşen asker uğurlama töreni bundan hem daha az maliyete yapılırdı hem de bundan binlerce kat daha güzel olurdu. Şerafettin Meral’i yaptığı bu güzel işten dolayı mahkemeye verdiği için sanırım Başkan Alçay aynı şeyi yapamıyor. Ama her ne olursa olsun sormak lazım Başkan Alçay’a Eskil ile bütünleşen ve gelenekselleşen o güzel uğurlama törenleri ve askerleri birliğine teslim etme uygulaması neden yok?

Benim en taktir ettiğim çalışmalardan birisi çevrecilik çalışması. Çöpler toplanıyor, ağaç ekiliyor, bakımı yapılıyor, yol kenarlarında duran otlar temizleniyor vesaire. Yani kısacası güzel işler yapılıyor. Ben bu çalışmalardan dolayı Başkan Alçay’ı tebrik ederim.

Fakat son dönemlerde sıkça tartışılan açık besicilik yapıları çevrecilik adına tam bir rezalet. Ortalama 5 evden ikisinde bu yapılardan var. Bu yapıların oluşturduğu hava, ses ve görüntü kirliliği nasıl giderilecek. Daha öncede yazdım bu konuyu geniş bir biçimde. Bu yapıların sanayi örneğinde olduğu gibi şehir dışına taşınması yönünde belediyenin neden bir projesi ve çalışması yok?

Bu yazı toplam 1348 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar