Ünlü Kalp Cerrahı Başkent Hastanesi’nde

Ünlü Kalp Cerrahı Başkent Hastanesi’nde

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hakkı Akalın, Başkent Üniversitesi Konya hastanesi’nde hasta kabulüne başladı.

    

İbni Sina hastanesi’nde açık kalp cerrahisini başlatan ve yüzlerce hastaya kalp ameliyatı yapan Prof. Dr. Akalın, ülkemizde ve Konya’da birçok ileri gelen insana kalp ameliyatı yaptı.

 

ALANINDA BİR ÇOK “İLK”E İMZA ATTI

 

Türkiye’de 1986 yılında Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalını kuran  ve 1988 yılında Anabilim dalı olmasını sağlayarak, 2002 yılına kadar da kurucu başkanlığını yürüten Hakkı Akalın, Kalp ve Damar Cerrahis’nde bir çok başarıya ve “ilk”lere imza attı.

1983 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ilk koroner bypaas ameliyatını Konya Altınekin’den bir hastaya (bugün hala hayattadır) uygulayan Akalın, 1988’de Türkiye’nin ilk, Dünya’nın 96. yapay kalp naklini gerçekleştirdi.

Hakkı Akalın, Türkiye’de ilk, Left Ventrıcular Assıst Devıce (Sol Ventricular Destek Sistemi) ve Biventrıcular Asist Device İmplantasyonunu, 1990 yılında Ankara Üniversitesi’nde İnsandan insana ilk kalp naklini, Akdeniz Üniversitesi’nde de ilk açık kalp ameliyatlarını da başarıyla gerçekleştirdi.

Konya’yı şehir olarak çok beğendiği için tercih ettiğini belirten Prof. Dr. Hakkı Akalın, “ Konya’dan bir çok insanı ameliyat ettim, bu nedenle bir çok dost ve arkadaş edindim. Yaptığım araştırmada Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi’nin Kardiyoloji ve Kalp Damar cerrahisi yönünden ameliyathaneleri, anjiyo sistemleri başta olmak üzere her bakımdan yurtdışındaki en gelişmiş hastaneleri aratmayacak düzeyde olduğunu gördüm, bu güzel şartlarda Konyalı hemşehrilerimize burada hizmet etmekten mutluluk duyacağım” dedi.

Başta ABD ve Kanada olmak üzere birçok ülkede mesleki toplantı ve eğitim toplantılarına katılan Prof. Dr. Hakkı Akalın’ın Tıb alanında ve Tıp alanı dışında da kitapları bulunmaktadır.  Akalın, bir ara siyasetle de uğraşıp ülkenin sağlık problemleri ve çözüm yollarına yönelik çalışmalar yaptı.

Bu haber toplam 2769 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.