Mustafa Bozdağ

Mustafa Bozdağ

Yaylalarımıza yapılacak Kültür Merkezleri

Yaylalarımıza yapılacak Kültür Merkezleri

Buseçim sürecinde önce aday adaylarının bir kısmı,  daha sonra adaylığıkesinleşen adaylarımız projelerini açıkladılar. Hem aday adaylarından, hem deadaylardan bazı projeler bana uçuk geldi. Ama olsun ben yine de uçukta olsa tümadayların projeleri oldukça hoş diyebilirim. Seçim bitmesiyle, elbet bizlerdeSayın Alçay'ın Projeleri ile baş başa kaldık. Ben şahsım olarak yaylaların hizmet alması gerektiğini düşünen vesavunan birisi olarak Sayın Alçay'ın yaylalara yapılacak KültürMerkezlerine değinmek istiyorum.

Amaöncelikle Yapılacak Kültür Merkezleri ile ilgili küçük bir anekdot düşmekistiyorum. Bu kültür merkezleri Konya’daki Mevlana Kültür Merkezi gibi o kadarbüyük olmayacak küçük o yerleşim yerine hitap edecek halkın toplanma noktasıolacak. Bunu öncelikle belirtelim "Sap ile Samanı karıştırmayalım “ki Halktabaşka bir beklenti içerisine girmesin.

Projehakkında daha detaylar pek fazla açıklanmadı. Ama basına yansıyan kadarıylaolan kısmı  üzerinden açıklamaya çalışacağım Sayın Alçay 11 MahalleyeKültür merkezi yapacağız.  İşin bundan sonrası 11 mahalle ama hermahallede yaylalar var burada hangi yaylalara yapılacak, tabi ki mantıklı olanabüyük yaylalara yapılması, işte burada benim kafamda bir soru işareti oluşuyor!

Çulfadiye bir yayla var yaylaların nüfus bilgileri belli olmadığından oysayılarına göre çulfa 5 mahalleden büyük 2 si ile de kafa kafaya yani ortalamabelki nüfus olarak 7 mahalleden büyük bir Çulfa kendi mahallesinde Kaputaş'tanküçük bu yüzden Kaputaş’ın gölgesinde kalıyor. Bununla ilgili bir tabloyu ekteincelemelerinize sunuyorum. Bana göre Kaputaş'a yapılım  Çulfayayapılmamasını benim pek içime sinmez.  Ha Kaputaşlılar yanlış anlamasınKaputaş'a mutlaka yapılacaktır.

 

Mahalle Adı

Oy Sayısı

Aydınlık Mahallesi ve Yaylaları

253

Yıldırım Mahallesi ve Yaylaları

353

Karşıyaka Mahallesi ve Yaylaları

364

İstiklal Mahallesi ve Yaylaları

439

FEVZİ ÇAKMAK Mahallesi ve Yaylaları

471

ÇULFA KÜME EVLERİ

558

Zafer Mahallesi ve Yaylaları

567

Mimar Sinan Mahallesi ve Yaylaları

568

Hürriyet Mahallesi ve Yaylaları

696

Cumhuriyet Mahallesi ve Yaylaları

1239

Fatih Mahallesi ve Yaylaları

1802

Merkez Mahallesi ve Yaylaları

3802


       Bir diğer husus bu yapılacak kültürmerkezlerinin mahallelerin nüfusu  hesaba katılarak kültür merkezlerininbüyüklükleri buna göre planlama yapılması gerektiğini düşünüyorum. TabiProjelerin detayları açıklanmadığı için bizim bu yazımızı Bir Eleştiri değilÖneri olarak kabul edilmesini umuyorum.

Sabırsızlıklabu yaylaların bu kültür merkezlerine kavuşmalarını ümit ediyorum.

Saygıve hürmetlerimi sunuyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
Mustafa Bozdağ Arşivi