Yeşil Kart Uygulaması Kalkmayacak

Yeşil Kart Uygulaması Kalkmayacak

Yaklaşık bir haftadır gündemde olan ve Yeşil Kart sahiplerini tedirgin eden ‘Yeşil Kart kalkacak’ haberlerine Aksaray Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kaşif Kılıç’tan rahatlatıcı haber geldi.

 Konuyla ilgili bilgiler veren Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kaşif Kılıç, Yeşil Kart uygulamasının kalkmayacağının altını önemle çizerek, uygulamanın sadece mevcut olan başka bir kapsama alanına alındığını kaydetti.

Aksaray’da toplam 68 bin 55 kişinin Yeşil Kart sahibi olduğunu dile getiren İl Müdürü Kaşif Kılıç, Yeşil Kart sahiplerinin yeni düzenleme ile 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacağını söyledi. Yeşil Kart uygulaması düzenlemesinin 2008 yılından itibaren 3 kez ertelendiğine dikkat çeken Müdür Kılıç, “Yeşil Kartlıların Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınması uygulaması yılbaşından itibaren hayata geçecek. Ancak Yeşil Kartlılar gelir testi yapılıncaya kadar ücretsiz tedavi hizmeti ve ilaç alımına devam edecek” dedi. Bu düzenlemenin Yeşil Kart sahiplerini tedirgin etmemesini belirten Kılıç, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu çerçevede gelir testi yaparak Yeşil Kartlıları ayrıştıracak. Gelir testi, zaman içinde uygulanacağı için 1 Ocak sabahı itibarıyla bütün Yeşil Kartların iptali diye bir şey söz konusu değil. Yeşil Kartlılara uygulanacak gelir testi belirlenecek parametrelerle ya evlerinde yapılacak ya da kurumlara çağrılarak uygulanacak” diye konuştu.

Gelir testinden çıkan sonuca göre prim ödeyebilecekler veya ödeyemeyeceklerin kararının verileceğini aktaran Kılıç, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bunu yapacak. Burada yapılacak gelir testine göre kişi başı gelir asgari ücretin üçte birinden az ise prim ödemeyecekler. Asgari ücretin üçte biri ve asgari ücret kadar ise 30 lira ödeyerek ücretsiz muayene olabilecekler ve ilaç alabilecekler” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1153 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.