Mustafa Bozdağ

Mustafa Bozdağ

Yok, artık o eski bayramlar!

Yok, artık o eski bayramlar!

Bayramlar bizleri bir araya getiren en değerli zaman dilimlerinden biridir. Bayramların müminler arasında ayrı bir yeri vardır. Müslümanlar için kutsal sayılan 2 Bayramımız vardır.

Bunlardan Birincisi, Bir ay boyunca nefislerine oruç tutturan müminler, sabır imtihanını vererek manevi kazançlarının sevincini Yaşatan Ramazan Bayramı ikincisi ise, Bizlere, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in sadakat ve teslimiyetini hatırlatan Kurban ibadeti, bir yandan kişinin Allah’a yakınlaşmasını simgelerken, diğer yandan toplumda kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma bilincinin gelişmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırlayan Kurban bayramıdır.

Bayramlar diyoruz da Bayramların Eski tadı tuzu kalmadı. Nerede o eski bayramlar, Artık Mazi oldu.

Her Yıl mutlaka iletişim araçlarını kullanan gazeteler, televizyonlar ve internette mutlaka Ah o eski bayramlardan bahseder bende bu gün kısada olsa Ah o eski bayramlar demek istiyorum.

İnsan çocukluğunda yaşadığı bayram hazzını düşününce bugününden zevk almaz oldu. Hep bir hasret ve iç çekmelerle anar oldu yaşadığı o günleri.

 

Neden böyle oldu ki!

 

Eski bayramlarımız; el öperdik, şeker toplardık, büyüklerimizi ziyaret eder bazen hüzünlü bazen sevinçle karşılılardık bayramları…

Bayramlar Eskiden geniş ailelerde yaşarken şimdi bireyselliğe doğru gidiyor. Şimdi elde etmek istediğiniz birçok şeye Sahip olabiliyorsunuz.

Teknolojinin yeniliklerini, anne ve babanıza biraz naz ile biraz rica ile bazen de zorlama ile alınabileceğini tahmin edebiliyorum.

İşte o pahalı veya ucuz oyuncaklar elinize geçer geçmez ailenizle sohbet etmeyi unutmayın. Kendinize SANAL bir dünya kurup, yeni ve belki de hiçbir zaman bir araya gelemeyeceğiniz arkadaşlarla saatlerce Twitter, facebook, Msn ve diğer sitelerde kendinizden geçerken, istemeyerek de olsa ailenizden ve yanı başınızda duran gerçek dostlarınızdan kopmayın. Sonradan pişmanlık duyacağınız bu günleri maalesef geri gelmez. Daha henüz bayrama girmedik

Ama siz bu satırları ne zaman okursunuz bilemem. ‘İŞTE SİZE YEPYENİ BİR FIRSAT’. Bu fırsat hepimiz için, ailelerimiz için kendimiz ve yaşadığımız dünyamızın geleceği için. Bayramlaşırken, kurban kesilirken, yemek yerken bir araya geldiğiniz sevdiklerinizle daha da yakınlaşabilirsiniz. Tıpkı internette yaptığınız sörf gibi, cep telefonunuzla mesajlaştığınız dostlarınız gibi ailenizle de mükemmel bir diyalog kurabilir ve ilerleyen yıllarda sevgiye doymuş insanlar gibi Unutmayın; AİLENİZE verebileceğiniz en güzel hediye, yüzünüzde mutlu bir gülücük, saygı ve bağlılıktır zaman sevgilerin en sıcağıyla sarılacağınızı hissedeceksiniz.

Her gününüzün bayram tadında geçmesini temenni eder Başta tüm İslam Alemi olmak üzere Tüm Hemşerilerimizin Kurban Bayramını kutlar, Etin tadını fazla kaçırmamanız temennisiyle Herkese İyi bayramlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Bozdağ Arşivi