Yüksek gerilim hatları insanı tehdit ediyor

Yüksek gerilim hatları insanı tehdit ediyor

Yüksek gerilim hatlarının radyasyon yoluyla insan sağlığını tehdit ettiğini söyleyen Prof. Dr. Nazmi Zengin, hatların üzerinde zararlı olduğuna dair uyarıların olması gerektiğini ifade etti

Yüksek gerilim hatları insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. En son Meram Hasanköy Mahallesi’nde kadınların düşük yapmalarının nedeninin mahallede bulunan yüksek gerilim hattı olduğu öne sürülmüştü. 2008 yılında Konya’da bulunan yüksek gerilim hatlarının haritasını çizen Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Savaş Durduran, yüksek gerilim hatlarının ve baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı olduğunun bilindiğini söyledi. Yüksek gerilim ve baz istasyonlarının vatandaşların yoğun olarak yaşadıkları yerlere konduğunu da aktaran Yrd. Doç. Dr. Süleyman Savaş Durduran, “Yöneticiler baz istasyonlarının ve yüksek gerilim hatlarının insan sağlığına zarar verdiğini bilmelerine rağmen insanların yoğun olarak yaşadıkları yerlere kurulmasına izin verebiliyor, bunun sorgulanması gerekir. Denizli Belediyesi yüksek gerilim hatlarının yeraltına alınması ve baz istasyonlarının ise şehir dışına taşınması kararını aldı. Böyle bir çalışmayı Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de yapması gerekir. Baz istasyonları ve yüksek gerilim hatlarının kurulmasından sorumlu merci belediye ve İl Çevre Müdürlüğü’dür. Şehirde bulunan baz istasyonu ve yüksek gerilim hatlarının olduğu yerler tespit edilmeli ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde gerekli önlemler alınmalıdır” diye konuştu.
‘GERİLİM HATLARINA GÖRE İMAR YAPILMASI GEREKİR’
Yüksek gerilim hatlarının olduğu yerler belirlenerek yerleşim yerlerinin ona göre yapılması gerektiğini belirten Elektrik Mühendisleri Odası Konya İl Temsilcisi Ali Kemal Başaran da, “Şehirdeki imar yapısı yüksek gerilim hatlarıyla iç içe. Belediyenin bu şekilde imar yapımına izin vermemesi gerekir. 36 bin voltluk yüksek gerilim hatlarına yandan ve yükseklikten 3 metre yaklaşılmaması gerekir. 154 bin voltluk gerilim hatlarına da yandan 5 metre yükseklikten 5 metre yakınında bulunulmamalıdır. 380 bin voltluk yüksek gerilim hatlarına ise yandan 5 metre yükseklikten 8 metre yakınında durmak insan salığına zarar verir. Bu mesafeye şehirde kimse dikkat etmiyor. Halkın bu değerler nedeniyle yüksek gerilim hatlarından uzaklaştırılması gerekir. Şehirdeki bazı evlerimiz yüksek gerilim hatlarıyla yan yanalar” dedi. Yüksek gerilim hatlarının insan sağlına zarar vermemesi için ya yeraltına alınması gerektiğini ya da insanların bu hatlardan uzak tutulması gerektiğini de söyleyen Ali Kemal Başaran, sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuda sorumlu merci belediyedir. Yüksek gerilim hatlarının insanlara zarar vermemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Yüksek gerilim hatlarının yeraltına alınması çok masraflı olacaktır. Bu nedenle insanların bu hatlardan uzak tutulması gerekir. Şehirdeki yüksek gerilim hatları tek tek kontrol edilmeli hatta yakın evler ve insanlar uzaklaştırılmalıdır.”
İNSANLAR TEHLİKENİN FARKINDA OLMALI
Yüksek gerilim hatlarının insanlara radyasyon yoluyla zarar vererek tehdit ettiğini belirten Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı ve Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Zengin ise insanların yüksek gerilim hatlarından gelen radyasyona dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Radyasyonun insanda kötü huylu tümör ve kansere yol açan hastalıkların gelişmesine neden olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Nazmi Zengin, “Vatandaşlar birçok radyasyon yayan aletten uzak durmaya çalışırken, en fazla radyasyon yayan yüksek gerilim hatlarına karşı duyarsız davranıyor. Radyasyon yoluyla geçen hastalıklar çok uzun yıllar sonra ortaya çıkacaktır. Birçok insan bu hatlardan dolayı etkilendim şüphesiyle hastaneye başvuruyor. Yüksek gerilimin insan sağlığına zararlı olduğu biliniyor ama ne tür hastalıkların oluşmasına neden olduğu kesin olarak araştırılması gerekir. Yüksek gerilim hatları üzerine de sigaradaki gibi insan sağlığına zararlı olduğu bilgisi ve uyarısının yapılması gerekir. İnsanlar tehlikenin farkında olmalıdır. Yöneticilerin de bu konuda hassasiyet göstermesi gerekir. Yüksek gerilim hatlarına yakın parklar yapılıyor. Buna izin verilmemelidir. Yüksek gerilim hatlarına yakın evlerin yapılmasına dahi izin verilmesi doğru değildir. Yüksek gerilim hatlarından gelen radyasyondan korunmak için bu hatların yeraltına alınması gerekir” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 2408 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.