Bakan Eker: “Et Fiyatları Düşme Eğilimine Girdi”

Bakan Eker: “Et Fiyatları Düşme Eğilimine Girdi”

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kırmızı et fiyatlarının son haftalarda düşme eğilimine girdiğini belirterek, et üretiminin uzun vadede artırılmasına dönük tedbirler aldıklarını söyledi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin yeni hizmet binasının açılışına katıldı. Eski Tarım Bakanları Musa Demirci ile Hüsnü Yusuf Gökalp’in de katıldığı açılış töreninde bir konuşma yapan Bakan Eker, Türkiye’de hayvancılığın toplam destekler içindeki payının 2002 yılında yüzde 4’ler civarında bulunduğunu hatırlatarak, bu şekildeki bir destekleme oranıyla hayvancılığın gelişmesinin mümkün olmadığını gördüklerini ve bu oranı bugün yüzde 22’ler seviyesine çıkardıklarını söyledi.
 
Türkiye’de hayvancılığa ayrılan payı 1 milyar 250 milyon lira civarına çıkardıklarını kaydeden Bakan Eker, şöyle konuştu:
 
“Türkiye’de son yıllarda yem bitkileri ekiliş alanları ile suni tohumlama sayısında önemli artışlar yaşanmaktadır. Türkiye'de hayvancılık sektörünün ihtiyacı olan kaba yemin yüzde 75'ini karşılar hale geldik, bu oran yüzde 49 idi. Suni tohumlama sayısı 600 binden 2 milyon 200 bine, süt üretimi de 8 milyon 400 bin tondan 12 milyon 300 bin tona çıktı. Türkiye'de soy kütüğüne kayıtlı dişi hayvan sayısı son 8 yıl içinde 178 binden 1 milyon 761 bine çıkmıştır. Ön soy kütüğüne kayıtlı dişi hayvan sayısı da 764 binden 3 milyon 800 bine ulaşmıştır. Bunlar hayvancılık sektörü için çok önemli gelişmelerdir.”
 
Bakan Eker, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde hayata geçirilen projelerle de hayvancılık yatırımlarına önemli destek sağladıklarını belirtti. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki toplam 25 ilde 50 başın üzerinde hayvancılık yatırımı yapacak vatandaşlara hayvan alımlarının yüzde 40'ını hibe olarak verdiklerini ifade eden Bakan Eker, Et Balık Kurumu kombinelerini özelleştirme kapsamından çıkardıklarını ve Türk hayvancılığının hizmetine sunduklarını söyledi.
 
Bakan Eker, sözleşmeli besicilik projesi kapsamında kesilen hayvanlar için kilogram başına 1,5 lira ilave prim verdiklerini de sözlerine ekledi.
 
Basın mensuplarının “kırmızı et fiyatları” ile ilgili sorularını da cevaplandıran Bakan Eker, “Et fiyatları son haftalarda düşme eğilimine girdi. Kırmızı etin Türkiye'de gerçek anlamda üretimini uzun vadede sağlayacak tedbirler alıyoruz. Türkiye'de kırmızı etin fiyatını ucuzlatmanın yolu daha çok et üretimini sağlamaktan geçmektedir. Başka türlü tedbirlerle kısa vadede et fiyatları düşürülebilir, ancak bunun uzun vadede et fiyatları ve hayvancılıkta olumsuz etkileri ortaya çıkacaktır. Türkiye’de 1980 ve 90'lı yıllarda yapılan yanlış ithalat politikalarıyla hayvancılık olumsuz durumlara sokulmuştur. Geçmişte yapılan hataları tekrar etme düşüncesinde değiliz” şeklinde konuştu.
 
Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerde hayvancılığa yatırım yapanlara yüzde 40 oranında hibe destek sağladıklarını da hatırlatan Bakan Eker, “Bu projeler uzun vadede et fiyatlarını düşürecek. Spekülatifler çıkabilir, bu durumu istismar edenler olabilir. Geçen haftalarda et fiyatlarında ortaya çıkan durumu biraz buna bağlıyorum. Rekabet Kurumu ve Maliye Bakanlığı gerekli çalışmaları yapıyor. Bunun da etkisini görmeye başladık” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, daha sonra, eski Tarım Bakanları ile birlikte Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin yeni hizmet binasının kurdelesini keserek, hizmete açtı. Bakan Eker, ilköğretim öğrencileri tarafından yapılan ve dereceye giren resimlerin yer aldığı "tarım ve hayvancılık" resim sergisini de gezdi.


Bu haber toplam 1434 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.