Abdullah Güdendede

Abdullah Güdendede

Bel ve Boyun Sorunları Hakkında Merak Edilenler

Bel ve boyun problemleri gribal enfeksiyonlardan sonra iş hayatınız kısıtlayan ikinci rahatsız olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar hayatımızı yakından ilgilendiren rahatsızlık hakkında merak ettiğimiz çok şey olduğunu kesin. Kulaktan dolma bilgilerle merakımızı gidermeye çalışıyoruz ancak bu yetersiz yanlış bilgi olarak pekte işimize yaramıyor. Bu alanda kırık-çıkıkçı diye tabir edilen bir kesimin de halktan rağbet görmesi bilgi kirliliğinin ne safhada olduğunun en büyük kanıtıdır. Bu yüzden bu konuda en çok merak edilen sorunlara yanıt vermek doğruya ulaşmak için yapılacak en iyi iş gözüyle bakıyorum.

Bel ve boyun ağrılarında insanlarımız çoğu zaman çaresiz olduklarını düşünür ve çözümü modern tıpta aramadan evvel eş dost tavsiyesi ile hareket eder. Bu sorunun çözümüne çokta katkı sunmayınca kırık-çıkıkçı diye tabir edilen kişilere ulaşır. Burada işlem iki şekilde gerçekleşir. Basit mekanik sorunlardan kaynaklı ağrılar ve fıtık, kireçlenme, kanal daralması gibi Türkçeleşmiş isimleriyle bildiğimiz sorunlardan kaynaklı ağrılar vardır. Basit mekanik ağrılar bir şekilde tedavisi diğerlerine göre kolay olan ve bel-boyun problemlerinin büyük bir kısmını oluşturan sorunlardır. Bu kesim öyle ya da böyle bir sonuç alınca kulaktan kulağa yayılarak halk arasında kanıksanır. Ancak mesele dediğimiz gibi disk hernisi, kireçlenme ve kanal daralması gibi sorunlardan kaynaklıysa sonuç istenildiği gibi olmuyor. Öyle ki yanlış müdahale ile sorun büyütülüyor. İşte doğru bilgi ve yönlendirme bu yüzden çok önemlidir.

Şu çok iyi bilinmelidir ki modern tıpta bel ve boyun problemlerinin çözümü için uygun yöntem ve tedaviler mevcuttur. Bunun için çözümü dışarıda aramak doğru değildir. Bel ve boyun sorunlarında tekrarlama ihtimali var mıdır? Sorusu en çok sorulan sorular arasındadır. Bel ve boyun yapısı gereği birden fazla eklemden oluşmaktadır. Bu yüzden bir eklemdeki probleminiz çözülse bile diğerinde olmayacağının garantisini kimse veremez. Koruyucu yaklaşımlar burada devreye giriyor. Koruyucu fizyoterapi yaklaşımları ile kendinizi koruma altına almanız her zaman mümkündür. Bel ve boyun okulu bu yüzden oluşturulmuş eğitimlerden biridir. Diğer bir merak edilen konu ise cerrahi ne zaman yapılacağıdır. Bu aslında tamamen bireye özel olarak beyin-sinir cerrahının karar vereceği bir durumdur. Ancak genel olarak verilen bilgiler burada da mevcuttur. Sinire basının artık çözümsüz hale gelmesi en önemli kriterlerden biridir. Disk arasındaki dokunun tamamen dağılmasında yine önemli belirleyici unsurlardandır. Bunu rahatsızlığın türüne göre çoğaltabiliriz.

Sonuç olarak bel ve boyun rahatsızlıkları yoğun görülen bir problemdir. Çözümsüz değildir. Korunmak için yapılması gereken yaklaşımlar mevcuttur. Ülkemizde insanımızın en çok ihmal ettiği konuda tam burasıdır. Koruyucu yaklaşımlar konusunda yetersiz durumdayız. Yeni yeni bakanlık bu konuda çalışmaları hızlandırdı. Bu demek değil ki siz isterseniz ulaşamazsınız. Her zaman özel teşebbüsler vasıtasıyla verilen hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Bu yazı toplam 1062 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.