DÜŞÜN VE ŞÜKRET

Bu nimetler,üstünüzden altınızdan size aktarmaktadır:’’Allah’ın nimetlerini saymak isteseniz, sayamazsınız.’’Sağlıklı bir bedene sahip olmak,güvenli bir ülkede yaşamak,karnı tok,sırtı pek olmak,soludugumuz hava,içtigimiz su…      

Koca bir dünya elinize verilmiş.Halbuki bir çogunuz bunun farkında bile degilsiniz..Yaşama gücüne sahipsiniz,ama sahip oldugunuz şeyin kıymetini bilmiyorsunuz.’’Allah size görülen ve görülmeyen nimetlerini yağdırır.’’iki gözünüz,bir diliniz,iki dudagınız ve iki yagınız var:’’Böyleyken Allah’ın hangi nimetini yalanlıyorsunuz?’’

Ayaklarınızın üzerinde yürümeniz sizce basit bir şey midir?Ayaklarınızın olmadıgını bir düşünsenize!

 Dolu dolu uyumayı sıradan bir şeymi görüyorsunuz?Öyleyse çektiklerini agrılar yüzünden uykunun haram olduğu insanları bir düşünün!

Karnınızı lezzetli bir yemekle doldurup soğuk ve tatlı bir suyu yudumlarken ,türlü hastalıklar sebebiyle bu zevkten mahrum olanları düşünün!

Kulağınızı düşünün ve duyabilmenin faydalarını bir düşünün!

Gözünüzü düşünün, ve görebilmenin avantajlarını, bir düşünün!

Teninize bir bakın!

Ya cüzamlı veya alacalı biri olsaydınız?!

Her şey bir yana sahip olduğunuz bir aklı düşünün.!

Ya akılsız deli bir insan olsaydınız?!

Gözlerinizi bir dağ dolusu altınla değişirmisiniz?

Kulaklarınızı gümüşten ovalarla takas edermisiniz?

Peki dilsiz olmaya karşılık bağlara bahçelere sahip olmak istermisiniz?

İnce ve yakuttan kolyeler için ellerinizin kesilmesine razı olurmusunuz?

Görüyorsunuz ya sahip olduklarınız, gerçekten en büyük servetlerle değişmeyecek kadar değerli nimetlerdir. Ama siz bütün bunların farkında bile olmadan yaşayıp gidiyorsunuz. Sürekli tasalı, kagılı stresli hatta depresyon içindesiniz. Sahip olduğunuz sıcacık ekmeği, soğuk suyu, tatlı uykuyu, sağlık ve sıhhati, hiç düşünmüyorsunuz. Elinizdekilere şükretmek yerine sürekli sahip olduklarınızı düşünüp hayıflanıyorsunuz. Mutluluğun anahtarı elinizdeyken, maddi kayıplara üzülüyorsunuz. Halbuki elinizde tonlarca altın değerinde ne kabiliyetler ve yetenekler, ne nimetler ve güzellikler var. Düşünün ve şükredin. Ve nefsinizde ki nimetleri görmezmisiniz.

 Kendinizi , ailenizi, yuvanızı, işinizi, sağlığınızı, dostlarınızı ve sizi saran dünyayı bir düşünün. Onlar ki Allah’ın nimetini önce itiraf eder. Sonrada inkar eder.

Bu yazı toplam 2497 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum