Abdullah Güdendede

Abdullah Güdendede

El Kireçlenmesini Sökelim

El  kireçlenmesi, özellikle beden gücü ile çalışan, bilek ve el eklemine yük bindiren işler yapanlarda sık rastlanan bir hastalıktır. El osteoartritinin en sık görüldüğü bölgeler ise; baş parmağının kök eklemi, parmak uç eklemi, parmakların orta eklemi, el bileğidir. El kireçlenmesi, kıkırdak adı verilen ve eklem yüzeyini kaplayan dokuda başlar. Kıkırdaklar, kemiklerin üzerini kaplar ve eklem sıvısının da yardımıyla bölgenin ağrısız bir şekilde hareket etmesini sağlar. Kıkırdak çeşitli nedenlerle hasar gördüğünde ise incelerek, zaman içerisinde kemiklerin birbirine sürtünmesine ve eklemde ileri derecede deformite oluşmasına neden olur. Bu durumda eklemi hareket ettirmek ağrılı ve zor bir hâl alabilir. Hatta ilerlemiş vakalarda eklem hareketlerinin tamamen kısıtlanması bile söz konusu olabilir.

Hastalık, diğer tüm osteoartrit türlerinde olduğu gibi “dejeneratif” yani harap edici özelliktedir. Bu nedenle tedavi edilmediğinde, zamanla tüm eklemi etkiler; el ve el bileğinin hareketlerini ciddi oranda kısıtlayabilir. El, günlük yaşamda en çok kullanılan organların başında geldiği için tedavi edilmeyen el osteoartriti kişinin günlük yaşamını ciddi oranda etkileyebilir. El kireçlenmesinin nedenlerini kesin olarak tanımlamak her zaman mümkün olmayabilir. Ancak belli risk faktörlerinin hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu bilinmektedir. Bazı hastalarda, bu risk unsurlarının birkaçı bir araya gelerek hastalığın oluşmasına zemin hazırlayabilir.

El ve el bileğinde görülen osteoartritin en yaygın nedenleri:  Yaş: Zaman ilerledikçe vücuttaki tüm dokular gibi kıkırdak dokusu da zayıflamaya başlar ve hasar görmesi daha kolay hâle gelir. Bu nedenle hem ellerde hem de vücudun diğer eklemlerinde osteoartrit riski artar. Cinsiyet: Hastalık, erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Bunun başlıca nedeni ise kemik ve kıkırdak sağlığını etkileyen hormonal değişimlerdir. Özellikle menopoz sonrası dönemde, östrojen hormonu giderek azaldığı için eklemler de güçsüzleşmeye başlar. Bu da kıkırdakların normalden çok daha kolay aşınmasına neden olabilir. Eklem Yaralanmaları: Eklemlerdeki travmalar, kişi fark etmese bile kıkırdak sağlığını olumsuz etkileyebilir. El ve el bileğindeki mikro hasarlar, zaman içerisinde kıkırdağın incelmesine neden olur. Yıpranan kıkırdak dokusu kemikleri koruyamaz ve bölgedeki sürtünme artar. Bu da eklem sağlığını olumsuz etkiler. Kırık sonrası kötü iyileşme de kireçlenmede sık karşılaşılan bir durumdur. Çalışma Koşulları ve Meslek Seçimi: Meslekî koşullar, el kireçlenmesi için önemli bir risk faktörüdür. Terzilik, temizlik ve el işçiliği ile uğraşan kişilerde zorlanmaya bağlı olarak zaman içerisinde hasar oluşabilir. Sürekli ağır kaldıranlarda hem parmak hem de bilek eklemi zorlanabilir. Bu durum, aynı zamanda günümüz modern şartlarında, sürekli bilgisayar başında çalışanlar için de geçerlidir.  Genetik Faktörler: El parmaklarında kireçlenme, ailesinde bu hastalığa sahip olan kişilerde daha sık görülür. Genetik ile aktarılan kıkırdak ve eklem yapısı özellikleri, bölgedeki aşınmanın erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Bu yazı toplam 114 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.