Ferah Bir Eskil İçin

Değişik vesilelerle Eskil’in kabuk değiştirdiğini, şehirleşmeye doğru adım adım ilerlediğini ifade etmiştik.

Tabi şehirleşmeye giderken bazı olumsuz durumların olduğu da bir gerçektir. İşte haberin konusu bu olumsuzluklardan birisi idi. Eskil’in merkezinde yer alan ahırların ve hayvanların sağlığa zararlı olduğu belirtiliyordu.

Toplum halinde yaşamak belirli kuralları beraberinde getirir. Kuşkusuz bu kurallar bireylerin haklarını korumaya, hayat standartlarını yükseltmeye yöneliktir.

İlçemizin içindeki ahırlardan sağlığa zararlı sonuçların doğacağını uzmanlar tespit etmişler. Hepimizin bildiği gibi ağır kokular rahatsız edici boyutlardadır. Bununla birlikte eskiden beri bir türlü kurtulamadığımız karasinek ve sivrisineklerin çoğalmasının sebeplerinin başında yine bu mevzu gelmektedir.

Temizliğin ve sağlığın insan hayatındaki önemi çok büyük. O nedenle bu konularda gerek hayvan sahiplerinin gerekse yetkili kurumların duyarlı olması gerekiyor.

İşin çözüm noktasında neler yapılabileceğine yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Benim aklıma ilk gelen ahırların şehir dışına çıkarılmasıdır. Çünkü şehir hayatında bunlara yer yoktur. İkincisi ahırların ve çevresinin temizliği, ilaçlanması düşünülebilir. Koku yapmaması ve sinek olmaması adına önlemler alınabilir.

Bu arada hayvancılık yapanların serzenişleri olabilir. Çoğumuzun ailesi hayvancılıkla uğraşmıştır. Bölgemiz tarımın yanında önemli bir hayvancılık merkezidir. Bunu inkâr edemeyiz. Ekonomik olarak vazgeçilmezlerimiz arasındadır. İşte durum artılarıyla eksileriyle değerlendirilmelidir. Havyacılıkla uğraşan halkımızı da mağdur etmeyecek bir orta yol bulunabilir.

Tozsuz, topraksız, çamursuz, dağılsız, kokusuz ve yaşanabilir bir memleket istiyorsak hepimiz üzerine düşen görevi yapmalıyız. Burada yöneticilerin sorumluluğu daha fazladır. İlçenin sorunlarına çözüm bulunması için etüt çalışmaları yapacak, vatandaştan konuyla ilgili görüşleri alıp bir sonuca ulaşacaktır.

Temiz, ferah ve yaşanabilir bir Eskil için herkes işbaşına!

Bu yazı toplam 1331 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar