Fitne Fesat Çağı

Esselamün Aleyüm

Allah’ın selamı ve bereketi üzerinize olsun

Kardeşlerim

Geçmiş peygamberler bile bu asrın fitnesinden çekinmiş olacaklar ki, Dualarında hep bu asrı kastederek; Allah’ım o asırdan sana sığınırız demişlerdir.

 

Sevgili peygamberimizde ashabı ile sohbetlerinde sık sık bu asra işaret buyurduklarında kendisine; Ey Allah’ın resulü o asra ulaşan ne yapmalı? diye sorulummuş ve peygamberimizde; Kim fitne fesat zamanında kuran ve sünnete sımsıkı sarılırsa ona yüz şehit sevabı var buyurmuşlardır.

 

  O zaman içinde bulunduğumuz ve de çok dikkat etmemiz istenilen bu asrın özelliği ne olabilir? Bildiğim kadar özetlemeye çalışayım inşallah.

 

1-Bildiğimiz gibi bundan önceki ümmetler bir suçlarından dolayı helak olmuşlardır. Kimisi teraziyi eğri tutuyordu bu günkü deyimle faiz gibi, kimisi lutilik gibi sapık bir fiili işliyordu hakeza bunları çoğaltabiliriz. Zamanımızda geçmiş ümmetlerin helak olmalarına sebep olan günahlar maalesef bir gecede işleniyor. Burayı tekrar söylüyorum lütfen dikkat; Bu gün akşam oldu değil mi? Sabaha kadar dünyamız üzerinde geçmiş ümmetlerin helak olmasına sebep olan; içki ,kumar, zina, adam öldürme aklınıza ne gelirse hepsi işlenecek. Aman yarabbi!

 

  2.Belkide dünyamız tarih boyunca hiç bu kadar çekici olmamıştı. Çok güzel evler, çok güzel arabalar, telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar neler, neler.....Evet bunlar çok güzel, Allah’ın nimeti ama tüm bu güzellikler kişiyi ibadetlerden alıkoymamalı. Diğer bir ifade ile dünya malı için çalışacağız diye ibadetlerden taviz vermemeliyiz. Yani dünyalık için elbet çalışalım ama ahiretimizde unutmayalım.

 

 3.Herşeyin bir zıddı vardır. İyinin zıddı kötü, güzel ki çirkin, beyazınki siyah, doğrununki eğri gibi bunları çoğaltmak mümkün. işte böylede insanın zıddı da zalimliktir. Kuranı kerimde bununla ilgili ayeti kerimeler vardır.

Şimdi bir bakalım; yaşlımız, orta yaşlımız ve de gençlerimiz herkes yapmış olduğu günahlarıyla övünüyorlar. Nasıl içki içtiğini, kumar oynadığını, zina yaptığını, nasıl dolandırıcılık yaptığını vesaire. baba oğluna küs kardeş kardeşe küs sebep; maddi çıkar, miras  gibi.

 

İnsanoğlunun bir diğer zalimliği ise doğaya ve hayvanlara karşı olmuştur. Eğer ESKİL imizi düşünürsek bir zamanlar burada her çeşit yaban hayvanı varken şimdi hiç biri yok neden? Yapmış olduğumuz zalimlikten. İklimler değişti kışın kar yağmıyor, kurak geçiyor yâda bazı yerleri sel götürüyor. ALLAH buyuruyor ki; sizin elinizle yaptıklarınız yüzünden havada ve karada düzen bozuldu. Velhasıl insanımız nereye el attıysa orayı bozdu.

   Kardeşlerim

Böyle bir zamanda insanoğlu farz ibadetleri yapar, büyük günahlardan da kaçınırsa manen güzel yol alabilir. İmtihan dünyasındayız Rabbimize sığınmalıyız, nefis ve şeytana dur demeliyiz, herkes yapıyorsa bende yapayım dememeliyiz, doğru neyse onu yapmaya çalışmalıyız. olaylara kuran ve sünnet çerçevesinden bakmalıyız.

Yeter ki Allah’a doğru koşalım. Koşarken ufak tefek tökezlenmeleri affedeceğini rabbimiz söylüyor.

ALLAHA EMANET OLUNUZ

 

Bu yazı toplam 1566 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.