İbadet (2)

Allah’ın rahmet ve de bereketi üzerinize olsun muhterem kardeşlerim.

 

Hepimiz biliriz ki inançsız insan olmaz. Tarih boyunca insanlar yanlış yada doğru yüce bildikleri bir varlığa inanma ihtiyacı hissetmişlerdir.

 

Bizlerde yeri, göğü ve ikisi arasındakileri yaratan yüce Allah'a inanıyoruz ve de iman ediyoruz. İnandığımız yüce varlığın emirlerini yerine getirmeye ibadet ediyoruz. O halde ibadeti tekrar tarif edelim.

 

İBADET; Allah’ın emirlerini yerine getirmek, yasakladıklarından da kaçınmaktır. Yani bir kimse namaz kılmak, oruç tutmak, komşu haklarına dikkat etmek gibi emirleri yerine getirerek sevap kazandığı gibi, içki, kumar, zina gibi günahları işlememek suretiyle de sevap kazanıyor.

Kardeşlerim

Çok değerli İslam alimlerimiz bizlerin anlaması hususunda kolaylık olsun diye ibadeti üç kısma ayırmışlardır.

Şöyle ki;

   1) Beden ile yaptığımız ibadetler. Namaz kılmak, oruç tutmak gibi.

   2 ) Mal ile yaptığımız ibadetler. Zekât vermek, sadaka vermek gibi

   3 ) Hem beden hem de mal ile yaptığımız ibadetler vardır ki; hacca gitmek, umreye gitmek gibi

Cenab-ı Allah bir ayeti kerimesinde; Ben insanları ve cinleri bana ibadet etsinler diye yarattım buyuruyor. Demek ki dünyada var olmamız rabbimizi tanımak ve ona kulluk etmektir.

İbadet yaparken dikkat etmemiz gereken bir husus vardır ki bunu şu hadisi şerifle açıklamak istiyorum. Âmâ bu hadisi şerifi ezberlemenizi rica edecem.

   ''İnsanlar helak olmuşlardır ama alimler müstesna, Alimler helak olmuşlardır ama bildikleriyle amel edenler müstesna, Bildikleriyle amel edenler helak olmuşlardır ama İHLAS ile amel edenler müstesna.''

Çok muhterem kardeşlerim; Ne olur bu hadisi şerifi defalarca okuyup biraz kafa yoralım. Hangi ibadeti yaparsak yapalım ihlas ile yapmak önemli. Yani Allah'ı görüyormuş gibi biz onu göremiyorsak da o bizi görüyor. Çünkü bize şah damarımızdan daha yakın.

 

Yapmış olduğumuz amellerimize riya karışır, Allah’ın rızası değil de  el alem görsün diye yapılırsa bu amel neye yarar.

Nice insanlar var; kıldıkları namaz hareket etmekten başka bir şeye yaramaz, nice oruç tutanlar var aç kalmaktan başka bir şeye yaramaz buyrulmuştur. Demek bu ibadetler Allah rızası için yapılmamış.

NETİCE; şu üç günlük dünyada ne yaparsak yapalım Allah için yapalım. Rabbim cümlemizin yapmış olduğu amelleri Salih amellerden eylesin.(amin)

Bu yazı toplam 1930 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.