“İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına”

Tarih tekerrür eder mi muhabbetine yeniden döndük mü? Yaşamadan bilemezsin. Bekleyip göreceğiz. Türkiye tarihi bir seçimi de nihayet geride bıraktı. Bu seçimde en merak edilen konu ise HDP’nin seçim barajını aşıp aşamayacağı idi. Milli irade bunu uygun gördü bize düşen ise milli iradeye saygı duymak olmalı. Koalisyon demek kargaşa, uzlaşamama, paylaşama demektir. Kısacası her kafadan bir ses. Beğenmiyor olabilirsiniz Ak parti diktatörlüğünü. Ama sonuca gelince herkes günah keçisi arama peşinde. Ya hu neden herkes kendini eleştirmek yerine başkasını eleştiriyor? Madem suçlu aranıyor herkes kendisine dev aynasında değil bir de boy aynasında baksın. Bana kalırsa tüm partiler suçlu. Hani derler ya iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır diye… Herkes kendine aramalı sucu.

Seçim sonuçları bazı arkadaşların karalar bağlamasına bazı arkadaşların ise anlamsız bayram yapmasına neden oldu. Aşırı sevinmek veya üzülmek gereksiz. Sonuçlar gösterdi ki Ak Parti hala en büyük parti ve siyasetin en büyük aktörü. Kimse kusura bakmasın CHP ve MHP’nin sevineceği bir tablo yok. Görünen o ki her iki muhalefetin de siyasi anlayışının millet ve ülke olmaktan ziyade Ak Parti düşmanlığı ve Erdoğan nefreti ile dolu olduğunu. Çünkü seçimler de yenile yenile şiştiler. Belki bu sonuçlar onları biraz rahatlatır? Aman dikkat edin rahatlık batmasın. Şuan hepsi bir olup hep birlikte hareket ederek Ak partiyi yıkamasalar da zayıflattılar. Seçimlerden önce ki mitinglere bakın hepsinin söylemleri aynı. Demek oluyor ki kimse bana bugün gelip demesin ki HDP’nin barajı aşmasında en büyük aktör Ak Parti. Tablo ortada. Sen Ak Parti kadar oy alamadıysan burada hata senindir kardeşim Ak Partinin değil. En başta da ifade ettiğim gibi iğneyi kendine çuvaldızı başkasına.

Ak Parti hükümetinin en büyük yanlışı ise hiç şüphesiz Milletvekili adaylarının belirlenmesi oldu. Çünkü bazı yazılarımda da ifade ettiğim gibi istenmeyen adaylar vardı. Bunu inkâr edemezsiniz. Biz bunu gördük şahit olduk ve aktardık. Dikkate ne kadar alındık bu ise seçim sonuçların da gizli. En basit örneğini biz Aksaray kendi ilimiz de yaşadık. Zaten seçim sonuçları da bizim ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koydu. Şimdi onların gözünde kahraman olmak yerine düşman olduk belki de.
Şimdi ne olacak demeye başladık? Neler olacağı belli. Yine bunun sonucunu biz gariban halk katlanacak. Olan bize olacak yani. Her ne kadar hükümet değişse de değişen bir şey yok. Bu durumun faturası yine biz reayaya kesilecek. Sabah kalkıp işine gücüne bakmazsan işini sahiplenmezsen önceden olduğu gibi yine açsın kardeşim. Seçmen daha koalisyon kurulmadan pişman oldu. Bunu açıkça ifade edenler dahi var. Kimse böyle bir sonucu beklemediğini de ifade etmektedirler. Bu durum ise azınlık hükümeti kurularak kısa bir zaman içersin de ufukta Türkiye’yi bekleyen erken seçimlerin olduğu. Koalisyon gerek ülke menfaati gerek partililer açısından zarar vericidir. Kendi içerisinde parçalanmalara sebebiyet verebilir.  O nedenle böyle bir riski göze alacakları durumunda sonucuna da katlanacaklarını bilmemeleri gerekir. Son sözü ise Ömer Hayyam söylemiştir.
Celladına âşık olmuşsa bir Millet, ister Ezan ister Çan dinlet. İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet. Müstahaktır ona her türlü zillet.  Vesselam.

Muzaffer YAYAR / Tarihçi / Gazeteci / Yazar
 

Bu yazı toplam 1244 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum