İlişkileri kim yıprattı

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki kendisine katılmadığım önemli bir ayrıntı var. 
Hilmi yazısından şöyle bir hususa parmak basıyor Belediye Başkanı Niyazi Bey'e Ak Parti İlçe Başkanı ve teşkilat üyelerinin yeterince destek vermediğini öte yandan Ak Partili Milletvekillerinin Başkanla görüşmesinden rahatsızlık duyduklarını iddia ediyor.
İşte Hilmi ile ayrıştığımız nokta.
Seçimlere yaklaşık bir yıl oluyor.
Seçimden sonra Eskil'de 40 kişi işten çıkarıldı de mi?
Peki bu kişilerin ortak özelliği neydi?
Yerel seçimlerde Ak Parti'ye oy vermiş olabilmeleri.
(Oy verdi demiyorum kimin kime oy verdiğini bir Allah bir de kendisi bilir!)
Sadece yerel seçimlerde mi 2007 Genel Seçimlerinde Eskil'den Ak Parti'ye rekor oranda oy çıkarken yine o isimlerin önemli bir oranının gönlü ve kalbi Ak Parti'den yana idi.
Yarın seçim olsa; yaşadıkları onca sıkıntı ve zorluktan sonra hiç şüphesiz onlar için güvenli bir liman niteliğinde gördükleri Ak Parti'ye sığınacaklar yine.
İşten çıkartma mevzusu o kadar abartıldı ki, yerel seçimde direkt Niyazi Bey'e çalışmış bir belediye çalışanı Şerafettin Meral'e (Ak Parti'ye)  oy verme ihtimali ile bile belediyeden çıkarıldı.
Şimdi bütün bunlar olmuşken Ak Parti İlçe Başkanı ve teşkilat üyeleri hiç bir şey olmamış gibi Niyazi Bey'in kankası olsalar acaba Eskil'deki Ak Parti tabanı ve seçmeninin o teşkilata bakış açısı ne olur?
 İşte önümüzde genel seçimler var acaba o seçimde yanlarında kimi bulurlar?
Milletvekili adı üstünde milletin vekili, her partiden belediye başkanı ile seçmeniyle görüşmesi onlara destek vermesi memlekete bir şeyler kazandırma çabası her şeyden önce siyaseti belli bir olgunlukta yaptıklarının göstergesi.
 Hilmi Bey'in, Niyazi Bey'le görüşmeleri İlçe Başkanı'nı kıskandıracak nitelikte olduğunu iddia ettiği o vekillerimiz, onlar mebus olurken sonuna kadar destek veren ve muhtemelen yarın daha çok destek verecek olan; bunun için işini, aşını bile feda eden 40 mağdur insan içinde keşke ses olabilselerdi.
Fark var
İlçemizde;
Yıllık işlenen arazi    :  586.010 Dekar
Hububat                :  418.000  Dekar
Ayçiçeği                :  89.000   Dekar
Şeker Pancarı         : 31.000 Dekar
Yonca                   : 7.000 Dekar
Dane Mısır              : 6.010 Dekar
Ekiliyor (2009 rakamları).
Ayrıca 21.500 Kayıtlı büyükbaş hayvan mevcut.
Eskil İlçe Tarım Müdürlüğü'ne kayıtlı çiftçi sayısı : 4350
Yukarıdaki rakamlar Eskil'deki çiftçi sayısı ve yıllık ekilen arazi miktarı.
Eskil Konya Ovası'nın uzantısı niteliğinde arazi büyüklüğü açısından Türkiye'nin en büyük ilçesi.1 Kasaba, 90 köy ve yayla mevcut. Bütün bu işlemlerin, kayıtların, desteklemelerin işlendiği tek adres ise İlçe Tarım Müdürlüğü.
O kadar yoğunluğa rağmen çalışmalar büyük bir gayret içinde devam ediyor. İşte son olarak 2009 yılı gübre ve mazot desteği ödendi, ödemelerde hiçbir çiftçi sorun yaşamadı her şey saat gibi tıkır tıkır zamanında işliyor.
Eskil'de tarımsal kayıtlarda İlçe Tarım Müdürlüğü dışında işlem yapılan tek adres ise Eskil Tarım Kredi Kooperatifi. O işlem de hububat prim ödemesi kayıtları.
Bütün Türkiye'de çiftçiler hububat prim desteğini aldığı tarih 19 Kasım 2009 (yani bu yazının yazıldığı 17 Mart 2010 itibari ile) tam 118 gün olmuş.
 Eskilli hala Eskil Tarım Kredi Kooperatifi'nde işlemlerin zamanında yapılmamasından dolayı desteğini alamadı. Yakından biliyorum ki o parayı umut edip zamanında alamayınca; kışı kömür alamadan tezek yakarak geçiren, borcuna faiz bindirilen, kredi kartını ödeyemeyen, okula giden çocuğuna harçlık veremeyen hatta çoğu zaman parasızlık yüzünden pazara gidemeyen insanlar var.
Burada insanın içinden Allah'tan bütün bu tür destekleme işlemlerini Tarım Kredi Kooperatif'inde yapılmıyor diyesi geliyor ve iki kurum arasında ki çalışma ve anlayış farkını da somut bir şekilde ortaya koyuyor.
İlçe Tarım Müdürlüğü çalışanlarını başta Muhammet Çelik Bey olmak üzere hepsine ilçe halkım adına bir kez daha teşekkürler.

Bu yazı toplam 2641 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum