İman ve Küfür

Değerli Okuyucularım

Essalamün Aleyküm

Hz. Adem peygamberden bu tarafa hak ve batıl mücadelesi hep olagelmiştir. İnancımıza göre hak ve hakikatin yanında olanlar Allah’ın sevdiği kullar olacaktır.

Evet bir tarafta İMAN diğer tarafta KÜFÜR

O halde İman nedir? Bunu üç kademe şeklinde açıklayalım.

1.Kelime'i tevhid yada kelime'i şehadet, Yani Allah’ın varlığına onun her türlü noksan sıfatlardan münezzeh olduğuna inanmak ve de Hz.Muhammedin(S.A.V)min onun kulu ve elçisi olduğuna yürekten inanmak.

2.Amentü esasları diye hepimizin bildiği esaslara inanmak.

3.Kur'an-ı kerime,6666 ayeti kerimenin hepsine birden inanmak.

Görüldüğü gibi Kur’an-ı kerim Kelime-i tevhidin bir açılımıdır. Diğer bir ifade ile Müslüman olmak isteyen birisine saymış olduğumuz üç madde sıra ile tatbik edilir.

Unutmadan birde İSLAM vardır ki, Kayıtsız şartsız teslim olmak ve Müslümanların tarafını tutmak manasına gelir. Hani bilirsiniz karıncaya; ağzındaki bu su ateşi söndürmez demişlerde İbrahim peygamber ateşe atılırken, bende biliyorum söndürmeyeceğini ama ben safımı belli ediyorum demiş. Ne acıdır ki zamanımızda Müslüman olduğunu söyleyip küfrün, kafirin yanında saf tutan nice insanlar vardır. HAFEZANALLAH.

Bir insana iman ve islamın yanında birde amel olursa ALLAHın rızasını kazanıp cehennemden azad olup cennete gireceği bildirilmiştir.

Cenabı ALLAH cümlemizi gerçek manada iman eden, islamı yaşayan kullarından eylesin.

KÜFÜR; inkâr etmek manasına gelir ki bunuda üç madde ile izah etmeye çalışalım.

1.ALLAH ve iman esaslarını açıkça inkar edenler. Ateistler, komünistler yani ben inanmıyorum diyen kimselerdir.

2.Yahudi ve hristiyanlardır. Her ne kadar bunlar ehli kitap iselerde son din islama inanmadıklarından dolayı ALLAH bunlardan razı olmuyor.

3.Muhterem kardeşlerim işte bu madde bizi çok ama çok ilgilendiriyor. Bir hadisi şerifte peygamberimiz; Ahir zamanda kişi Müslüman olarak akşamlayacak ama kafir olarak sabahlayacak diyor. Televizyonda, caddede, sokakta, kahvede her yerde insanları küfre sokacak öyle sözler söyleniliyorki; haşa, Allaha, peygambere, kitaba küfredenimi ararsınız,, yukarda Allah var deyip haşa Allaha mekan tayin edenimi ararsınız, Allah’ın oğlu gelse vermem deyip haşa Allaha evlat edindi denilmesini mi ararsınız, Müslümanım ama cin yok diyenimi ararsınız neler neler......İlerde nasip olursa insanı küfüre götüren sebepleri maddeler halinde yazacam.

ALLAH cümlemizi küfüre götüren sözleri söylemekten bizleri muhafaza buyursun.

O halde Müslüman ilmihal bilgilerini bilecek kardeşim. hangi sözü söyleyince dinden çıkarız, ilmihal bilgileri nelerdir, itikadi bilgiler nelerdir gibi.

Nasıl ki dünyamız için çalışıyorsak ebedi olan ahiretimiz içinde çalışmalıyız vesselam

ALLAHA EMANET OLUNUZ

 

Bu yazı toplam 1683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.