Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baykan

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baykan

Kes kopyala yapıştır

Bilişim teknolojisi geliştikçe; beraberinde getirdiği olumsuz yan etkileri de çoğalmaktadır. Günümüzde güvenilirliği tartışılan internet bilgileri bizleri adeta araştırma tembeli yaptı. Kütüphanelerin yerini ve yolunu unutur olduk.

Bizlere; bilgiler internet ortamında nasıl verilmişse onu kesip kopyalayıp yapıştırdık. Hatta bazılarımız daha da ileriye giderek derlediklerimize yazan etiketi bile vurduk.

Bazılarımız da aynı konuyu yazan; farklı yazarlardan alarak kendi çakma yazılarımızı oluşturduk. Daha da ileri giderek çocuğumuzun ev ödevini internet ortamında kesip kopyalayıp ya kendimiz yapıştırdık ya da çocuğumuzun böyle bir yöntemle ev ödevi hazırlamasına göz yumduk. Sınavlarda kopya çekmekle bu şekilde bir ev ödevi kopyalamanın bence hiçbir farkı yoktur diye düşünüyorum. Zaten tembelliğe meyilli olan gençliğimiz bu yöntemle iyice tembelliğe itilmektedir.

Bugün İnternet Kafelerin hemen, hemen hepsi ödev siparişi alan işletmelere dönüştü. Maalesef bunun böyle olduğunu gayet iyi bilen sorumlu öğretmenlerimiz de bu duruma bile, bile göz yummaktadırlar.

Peki; sorarım sizlere:

Araştırma ruhu bunun neresinde? 

İlim bunun neresinde? 

İrfan bunun neresinde? 

Şeytan bunun neresinde?

Şayet bir eserde araştırma yoksa emek yoksa O eser kime ne yarar sağlar. Bu olsa, olsa anlamsız ve yararsız bir siparişten öteye geçemez.

Herhalde bu gidişle her birimiz kesip kopyalayıp yapıştıran birer robot olarak hayatımızı sürdüreceğiz; bakalım nereye kadar.

Bu yazı toplam 1424 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.