Abdullah Güdendede

Abdullah Güdendede

Kilo Verme Ayları Geldi

Kilo Verme Ayları Geldi

 

 

           Mevsim bahar… Çetin geçen bir kışın artından güzel bir bahara ilk adımlarımızı atıyoruz. Kışın soğuğundan baharın serinliğine geçişimizde cemrelerin düşmesi ilk işaret fişeği oldu.  Öğlenleri tatlı bir esintide bahçede parkta gezme vakti… Bahçelere yeni yeni can ve umut olan ağaçların ileride birer çınar gibi olmaları için dikilme vakti... Kabuğuna çekilmiş yeşilliklerin tekrar diriltilme vakti… Her canlının yeniden kabuğundan çıkıp doğayla buluşma vakti… Biz insanoğlu içinde evine kapanmaktan kurtulup derin nefes almak için güzel bir bahar havası vakti…

            Bahar geldi artık. Vücudumuza kış ayının soğuk günlerinde az ilgi çok koruma gösterdik. Şimdi baharla az koruma(ısınma) çok ilgi dönemi başladı. Kış aylarında vücut sistemleri kendini korumak için yağlanma yaparak soğuktan korumak ister. Kış şartları dolayısı ile hareket kabiliyetimizde azalma olur. Araç kullanımı artar. Bütün bunlar yüzünden kilo alımı artar. Yağlanma ile birlikte vücuttaki bölgesel ve genel bir kilo artışı olur. Beslenme de kış aylarında protein ağırlı olarak alınan gıda miktarında artış olur. Beslenme düzeni değişimi mevsim şartlarına göre değişir. Böylece kilo alarak bir kış mevsimi geride bırakılır. Alınan kilolar kışlık kıyafetlerle pek görünür olmadığı için insanı rahatsız etmez. Mevsimlerden bahar geldiğinde havalar ısınıp toprak yeşerdiğinde artık daha rahat kıyafetler tercih edildiğinde birde bakmışınız geçen seneki kıyafetleriniz dar geliyor.

            Baharla birlikte fazla kilolar göze batmaya başlar. Bahar ayı bu yüzden kilo verme ayıdır. Kilo vermek için yaz dönemine kadar yaklaşık iki-üç aylık bir zaman dilimi vardır. Bu aylarda kilo vermek için profesyonel bir destek almak şarttır.  Bu destekle verilen kilolar geri alınmaz. Beden kütle indeksinin hesaplanması ve bölgesel ölçümlerden sonra bireye özel bir zayıflama programı hazırlanması gerekir.  Genel ya da bölgesel zayıflama talebine göre hareket edilir.  Kilo vermek için gereksiz yüklenmelerden kaçınılır. Vücut sistemlerine zarar verecek her türlü zorlu beslenme alışkanlığı ya da egzersizden uzak durulur. Bunların yanında beslenme alışkanlığındaki hatalar belirlenir ve bunların düzenlenmesi için gerekli önlemler alınır. Bireye özel belirlenen ve vücut analizinden sonra verilen egzersizler çok önemlidir.  Fiziksel özellikleri göz ardı etmeden verilen egzersizler ileride oluşabilecek fiziksel sağlık sorunlarından korunma sağlayabilir.

            Zayıflama aylarına girdik. Artık fazla kilolara veda etme vaktidir. Yaza en güzel şekilde girmek için önümüzde az biz zaman kaldı. Bu zaman diliminde profesyonel bir destekle çok iyi kilolar vermek mümkündür. İki –üç aylık zaman diliminde sağlıklı bir şekilde kilo vererek hem sağlığımızı korumuş hem de yaza formda girmiş olmak elimizde.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Abdullah Güdendede Arşivi