Kültür, Özel İdareye mi bağlanıyor

Kültür, Özel İdareye mi bağlanıyor

Hükümet, Meclis’e getireceği yeni yasa teklifi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve kütüphaneleri özel idarelere ve belediyelere devretmeyi hedefliyor.

 

Hükümet, önceki yasama döneminde tartışmalara neden olduğu için sonuçlandırılamayan, müze ve kütüphaneleri özel idarelere ve belediyelere devretmeyi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerini de kapatmayı öngören tasarıyı bu dönem Meclis’ten geçirmeyi hedefliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bazı Taşra Kuruluşlarının İl Özel İdareleri ve Belediyelere Devredilmesine Dair Yasa Tasarısı, geçen ay Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Daha evvel 2006’da Meclis’e sunulan fakat yasalaşmayan tasarı, şimdilerde TBMM Milli Eğitim, Kültür ve Gençlik Spor Komisyonlarınca görüşülüyor.

 

Tasarı özetle şu düzenlemelere yer veriliyor: Bazıları merkezde kalacak İl, İlçe ve Beldelerde bulunan müze, kütüphane, kültür merkezi, danışma bürosu, güzel sanatlar galerilerinin, etkili ve verimli biçimde sunulması amacıyla belediye sınırları içinde belediyelere, bünyesinde arkeolojik eser bulunduran müzeler ile il halk kütüphaneleri, İl Özel İdarelerine devredilecek. Kültür ve İl Turizm Müdürlükleri kapatılacak. Müze ve yazma eser kütüphaneleri merkeze bağlanacak. Ulusal nitelikli müze başkanlığı teşkilatı kurulacak, bakanlıkta kalması öngörülen müze müdürlükleri buraya bağlanacak.

 

Konya’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı olarak, Konya Müze Müdürlüğü, Konya İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü, Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürlüğü, Kültür ve Tabiat Varlık. Kor. Kurulu Müdürlüğü, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürlüğü, Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü, Akşehir Müze Müdürlüğü, Ereğli Müze Müdürlüğünün yanı sıra 17 İlçe Halk Kütüphane Müdürlüğü ve Memurluğu olmak üzere toplam 27 Birim Müdürlüğü Konya’da faaliyet gösteriyor.

Bu haber toplam 2023 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.