Muhteşem Yüzyıl’a yumurtalı protesto

Muhteşem Yüzyıl’a yumurtalı protesto

'Muhteşem Yüzyıl' isimli diziye gösterilen tepkinin dozu yükseliyor, SP üyeleri mehteran eşliğinde dizinin afişlerini yırttı, Show TV'ye yumurta attı.

Televizyon ekranına gelmesiyle özellikle harem sahneleri nedeniyle büyük tartışma başlatan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine tepkiler bugün de sürdü.
 
Saadet Partisi Gençlik Kolları üyeleri, diziyi yayımlandığı televizyon kanalı binasının önünde mehteran eşliğinde protesto etti.
 
Üzerinde ''Bizans'ın çocukları, Osmanlının torunlarından rahatsız'', ''Kanunlar Kanuni'yi koruyamadı'', ''Osmanlıya uzanan eller kırılsın'' yazılı dövizler taşıyan protestocular, mehteran takımının marşlarına eşlik ederek sloganlar attılar.
Haberin devamı ↓reklam
 
Levent metro durağından Show TV'ye doğru yürüyen grup, dizinin bilboardlardaki afişlerini yırttı ve yumurta attı.
 
Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı televizyon binasının önünde basın açıklaması yapan Saadet Partisi İstanbul Gençlik Kolları Başkanı İsmail Acar, televizyon kanalının seyredilmemesi için kampanyalar başlatacaklarını, bu da yetmezse yayıncı kuruluşa reklam veren firmaların ürünlerini boykot edeceklerini belirtti.
 
Kanuni Sultan Süleyman'ın kostümünü giyen bir kişi de diziyi yayımlayan televizyon kanalına hitaben bir ''ferman'' okudu.
 
Basın açıklamasının ardından protestocular, dizinin yayından kaldırılması için RTÜK'e gönderilmek üzere hazırlanan dilekçeyi imzaladılar.
 
Protestocular dağılırken de, yanlarında getirdikleri yumurtaları televizyon binasına attı.
 
KANUNİ'NİN TÜRBESİNDE TOPLANDILAR
Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığı'na bağlı bir grup da protesto için Kanuni Sultan Süleyman'ın Süleymaniye Camisi bahçesindeki türbesi önünde toplanarak bir süre tekbir getirdi.
 
Kuran-ı Kerim okunmasının ardından grup adına açıklama yapan Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Güven Hızarcı, ''Muhteşem bir mazinin kanunlarını gelecek nesillere miras bırakan Kanuni'nin şahsında, dönemin oryantalist bir bakış açısıyla sunulması en büyük cehalettir. Bizler yozlaşmış bir muhafazakarlık ve tarihsel romantizmden beslenen tabulara karşıyız. Dizinin sunumunun değişmesi ya da yayından kaldırılması için sivil toplumun hissiyatını bir propaganda ile dile getirmeye çalışacağız'' dedi.
 
Grup daha sonra tekbirler eşliğinde açıklamayı sona erdirerek, olaysız bir şekilde dağıldı.
 
KANUNİ'NİN DOĞDUĞU EVE GİTTİ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu ise tepkisini Kanuni'nin doğduğu evde açıklamalar yaptı.
 
Kanuni Sultan Süleyman'ın doğduğu Trabzon Ortahisar Mahallesi'ndeki Kanuni Evi'ne gelen Topçu, şöyle konuştu:
 
''Tarihi bilgiden yoksun, sosyolojik hakikatten yoksun bir dizi ve bütün milletin hemen hemen vicdanını rahatsız etti. Bu vesileyle bu muhteşem sultanın büyüdüğü mahalleden, onun büyüdüğü evin önünden sesleniyorum. 'Bizim RTÜK ne işe yarar acaba' diyorum, milleti rahatsız eden hadiseler gösterilirken bu kurum ne iş yapar, bunun harekete geçmesi lazım. Milletin bu rahatsızlığına ilgililerin kulak vermesi lazım.
 
Yani muhteşem Osmanlı, muhteşem Kanuni, hayatında en çok fetihler yapan bir hükümdar sanki dört duvar arasına, bir buçuk metre arasına sıkışmış gibi gösteriliyor. Bu hakikat mi, bu doğru mu? Bunun ne sosyolojik, ne tarihi bir hakikati var.
 
Biz şimdi şu Anadolu coğrafyasında bin yıl bir ve beraber yaşamış insanlarla problemlerimizi gideremiyoruz. Kanuni, başka başka ırklardan, kanlardan, dinlerden 24 milyon metrekare toprak üzerindeki bir hanedanlığı yürütüyor, bir buçuk metreye sıkıştırmış kalmışlar. Ayıp böyle şeyler, çok ayıp. Bunu savunanlar ne diyor biliyor musunuz? 'Canım padişahlar bilmem ne yapmaz mıydı?' özürü kabahatlerinden büyük. Bir şey yapmaya çalışırken darmadağın oluyorlar.''
 
Ntvmsnbc

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.